Genel

Körfez ilçemizde eğitim sorunları her gün çığ gibi büyüyor

Körfez ilçemizde eğitim sorunları Eğitim İş Körfez Temsilciliği; “Her geçen gün çığ gibi büyüdüğünü düşündüğümüz eğitim sorunlarına Körfez ilçede çözüm üretilmesini istiyoruz” dedi. Körfez ilçemizde eğitim sorunları detaylar haberimizde…

Körfez ilçemizde eğitim sorunları …

Eğitim sorunlarına ilişkin Kocaeli Körfez ilçesi Eğitim İş Körfez Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı
Dilek Fazlıoğlu imzasıyla açıklama yapıldı.

Eğitim iş Körfez temsilciliğinden yapılan açıklama şunlar söylendi:

“Yüzde 15’lik İmam Hatipleşme hedefi uygulanıyor”

En temel sorunlardan biri okul dönüşümlerinde ciddi sıkıntılar olduğudur. Bu sorun nedeniyle eğitimciler ve velilerin mağduriyetinin yanı sıra geleceğimiz olan gençlerimizin tüm enerjilerinin köreltildiğini ve adeta geleceklerinin yitirildiğini düşünmekteyiz. Çünkü yüzde 15’lik imam hatipleşme politikası uygulanmakta ve ihtiyaç olmayan yerlerde dahi imam hatip okulları açılmaktadır. Okul idarecileri ile toplantı yapılarak imam hatip okullarına öğrenci yönlendirilmesine, hedeflerin tutturulmasının önemine vurgu yapılarak okullara imam hatip tabelası asılmıştır.

“Öğrencisi ve Öğretmeni olmayan okulun müdürü okulu açıp kapatıyor”

Bunun en tirajikomik örneği, Hereke’nin en merkezi noktasındaki tarihi okulumuz olan Sümer İmam Hatip Ortaokulu’nun bugün için hiç öğrencisi ve öğretmeni olmadan sadece bir okul müdürüyle her gün açılıp akşam kapatılmasıdır. Bunca ekonomik sıkıntılar yaşanırken ve yeni okul binalarına ihtiyaç duyulan bir zamanda bu binanın atıl bırakılması akla ve vicdana aykırıdır. Acilen yeniden planlama yapılarak aynı bölgeye açılan imam hatip ortaokullarına (Barbaros İ.H.O ve Körfez İ.H.O. gibi) öğrenci sayısı kapasite altında kalırken diğer ortaokulların sınıflarında adım atacak yer kalmaması durumuna acilen müdahale edilmelidir.

“Anadolu Liselerinde 40 kişilik sınıflar var…”

Anadolu liselerinin sayısının yetersizliği nedeniyle mevcut Anadolu liselerinde sınıfların kalabalık oluşu eğitimi olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle lise ve ortaokullarda yeni bir planlama ve ihtiyaç çerçevesinde yeni okullar yapılmalıdır.

“İdareciler keyfi uygulamalar yapmakta…”

Liyakatsiz kişilerin müdür yapılması sonucunda sorunlar daha da büyümekte ve yönetmelikleri keyfi şekilde uygulayan, yönetmeliklere aykırı işler yapan, öğretmene soruşturma açıp savunmasını isteyemeyeceği bir çok Danıştay kararında mevcutken (Danıştay 12. Daire, E:2002/1367, K:2005/2816, T:05/07/2005, DD:s.101, s.343) aksine davranan, öğretmenlere ayrımcılık yapan, kendi fikrini dikta etmeye çalışan, müdürlük makamlarını ikna odalarına çeviren yöneticilerin sonucunda Körfez’de eğitimin kalitesi her geçen gün daha da kötüye gitmektedir. Öğretmenlere yasal dayanağı olmadan keyfi olarak dayatılan “Koçluk Sistemi” ve “Fahri sınıf öğretmenliği”ni kabul etmiyoruz. Üyelerimizin Genel Merkez Yönetim Kurulu kararı çerçevesinde bu yöndeki görevleri kabul etmeyeceğini belirtiyoruz.

“Keyfi uygulamalara müsaade etmeyeceğiz”

Yetkililere sesleniyoruz acilen eğitim sorunlarına çözüm üretiniz. Eğitim İş olarak yanlış uygulamaların her zaman karşısında olacağımızı, keyfi uygulamalara müsaade etmeyeceğimizi ve sonuna kadar gelişmeleri takip edeceğimizi tüm kamuoyuna duyururuz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica