Ekonomi

KOTO: “İşyerlerini Kapatarak Çözüme Ulaşamayız”

KOTO: “İşyerlerini Kapatarak Çözüme Ulaşamayız” … “AVM yöneticilerinin eksiksiz katıldığı toplantıda, denetimlerin sonuçları ve eksiklikler gündeme getirilirken Başkan Bulut, “Biz bunları aşarız” mesajı verdi…” detaylar haberimizde…

KOTO: “İşyerlerini Kapatarak Çözüme Ulaşamayız”

KOTO’da işyeri denetimleri sonrası önemli değerlendirme toplantısı: “Biz bunları aşarız”

Kocaeli Ticaret Odası, hafta sonu yapılan işyeri saha denetimlerini değerlendirmek üzere önemli bir toplantı düzenledi. AVM yöneticilerinin eksiksiz katıldığı toplantıda, denetimlerin sonuçları ve eksiklikler gündeme getirilirken Başkan Bulut, “Biz bunları aşarız” mesajı verdi

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, KOTO Başkanı Necmi Bulut, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Tarım ve Orman İl Müdür V. Yüksel Çil ile KOTO Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, hafta sonu denetim gerçekleştirmiş, esnaf ve vatandaşlara tedbirler konusunda uyarılarda bulunmuştu.

DENETİMLERİ DEĞERLENDİRMEK ÜZERE…

Kocaeli Ticaret Odası, denetimin sonuçlarını değerlendirmek ve eksiklikleri paylaşmak üzere ivedi bir toplantı düzenledi. Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut’un, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz ile birlikte ev sahipliği yaptığı toplantıya; Kocaeli Vali Yardımcısı Ekrem Çalık, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Pehlevan, Tarım ve Orman İl Müdür V. Yüksel Çil ile AVM’lerin yönetici ve müdürleri katıldı.

BAŞKAN BULUT: “İŞYERLERİ MUTLAKA MAKSİMUM KİŞİ KURALINA UYMALI”

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren KOTO Başkanı Bulut, saha denetimleri sırasında karşılaşılan sorunları paylaşarak, “Valimiz Seddar Yavuz ile birlikte yaptığımız denetimlerde bazı eksiklikler gözlemledik. Ama bu sorunları, işletmelerimizi kapatarak da çözemeyiz. Bunun için toplantı düzenleyerek, sizlerle birlikte çözüm yolları geliştirmek istedik. Yaptığımız denetimlerde, HES kodu sorgulaması sırasında yoğunluklar olduğunu gözlemledik. Kapıdaki personel sayısının artırılarak sorunun çözüleceği görüşündeyiz. İşyerleri mutlaka maksimum kişi kuralına uymalı. Gerekirse 1 personellerini kapı girişinde görevlendirerek, mağaza içi ve kasa yoğunlaşmaları bu şekilde önlenmeli. İndirimler ve kampanyalar hafta içine yayılarak, hafta sonuna taşırılmamalı.

“AÇILIŞ- KAPANIŞ SAATLERİ UZATILMALI”

Bunlar zor ve aşamayacağımız tedbirler değil, daha fazla özenle bunları aşabilir, bunları yapabiliriz. İşyerlerinin açılış- kapanış saatlerinin uzatılması ile ilgili bakanlıklara ve TOBB’a yazı yazarak görüşlerimizi paylaştık. Açık kalma süreleri artar ise, yoğunlukların da azalacağı görüşündeyiz. Ama sizlerin gerekli önlemleri alarak buradaki bulaş risklerini ortadan kaldırmanız çok önemli. Sizlere güveniyoruz” dedi.

“ÇOK BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR”

Vali Yardımcısı Çalık, denetimlerin tüm hızıyla sürdüğü bilgisini paylaşarak başladığı konuşmasında, vali yardımcılarının da ilçe ilçe dolaşarak denetimlere bizzat katıldığını ifade etti. Artan vaka sayıları karşısında, tedbirlerin daha da artırılmasının beklendiğini ifade eden Vali Yardımcısı Çalık, “Ev ziyaretleri ve maskelerin çıkarıldığı yeme- içme mekanları en çok bulaş riskinin meydana geldiği ortamlar. İşletmeleri kapatmamak için buraları kontrol altında tutmamız gerekiyor. Bu konuda sizlere çok önemli görevler düşüyor” dedi.

GÜNCEL RAKAMLAR VE BİLGİLENDİRME

İl Sağlık Müdürü Pehlevan ise güncel vaka sayılarını paylaşarak, işyeri sahip ve yöneticileri yoğunluk oluşturabilecek lokasyonların sürekli tedbir altında tutulması gerekliliği konusunda uyardı. İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. İnci Sobi Yavaş, “Kocaeli genelinde uygulanacak tedbirler, restoran, lokanta vb. işletmelerde salgın sonrası oturma düzeni, AVM’lerde alınması gereken tedbirler” konularında kapsamlı bilgilendirmede bulundu.

“DAHA FAZLA KURBAN VERMEK İSTEMİYORUZ”

Ticaret İl Müdürü Uzunkaya, halk sağlığı başta olmak üzere hiçbir işletmeyi ve ticarethaneyi Covid’19’a kurban vermek istemediklerini ifade ederek, “Ancak hep birlikte ve koordineli mücadele edersek bu salgından kurtulabiliriz. Hiçbir şekilde zafiyete sebep olmamamız ve sebebiyet vermememiz gerekiyor. Biz sizin yanınızdayız” dedi. Toplantı, katılımcıların talep ve önerilerini paylaşmasıyla sona erdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Yandex.Metrica