Ekonomi

KOTO saha çalışmasıyla turizm sektörünün röntgenini çekecek

KOTO saha çalışmasıyla turizm sektörünün röntgenini çekecekBulut; “KOTO olarak bu hedef doğrultusunda kendimize yeni bir rota çizdik ve bunun ancak sektörde faaliyet gösteren iş insanlarının görüş ve önerileriyle mümkün olabileceğini tespit ettik” dedi. detaylar haberimizde…

KOTO saha çalışmasıyla turizm sektörünün röntgenini çekecek

KOTO, Kocaeli’nin turizm potansiyelini artırmak için anket projesi başlattı

Doğu Marmara Kalkınman Ajansı’nın proje destek ve hibelerinden en çok faydalanan, kent için en çok proje üreten kurumların başını çeken KOTO bu kez turizm için çalışma yapıyor. MARKA destekli projeyle, ‘Bölgemizin Turizm Çeşitliliği ve İleriye Dönük Potansiyeline Yönelik Saha Çalışması’ yapılacak.

“Turizme özel proje”

Kocaeli Ticaret Odası, kentimizin gerek ekonomik gerekse sosyal alandan gelişimini daha üst noktalara taşımak için projeler üretmeye devam ediyor. Bu yönüyle, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın destek takvimine her dönem proje eklemeyi başaran KOTO, bu kez turizme özel proje hazırladı. ‘Bölgemizin Turizm Çeşitliliği ve İleriye Dönük Potansiyeline Yönelik Saha Çalışması’ isimli proje geçtiğimiz gün MARKA’da düzenlenen törenle uygulamaya alındı. Törende destek protokolünü, MARKA adına Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, KOTO adına da Oda Genel Sekreter Yardımcısı Adem Aykaç imzaladı.

Başkan Bulut: “turizm öncelikli sektörler arasında”

Uygulamaya alınan projeyle ilgili açıklama yapan KOTO Başkanı Necmi Bulut, turizmin hem Kocaeli hem de bölgesel olarak öncelikli sektörler arasında yer aldığını ve bölgemizin bu alandaki potansiyelinin ortaya çıkartılması için sektörün sahadaki temsilcileriyle birlikte hareket edilmesinin önemine vurgu yaparak; “2019-2023 yıllarını kapsayan 11. Kalkınma Planında öncelikli sektörlere ilaveten turizm sektörü öncelikli gelişme alanlarından biri olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda Turizm hizmetlerinin çeşitliliği ve niteliğinin artırılarak turizmin ekonomiye katkısının önemli ölçüde artırılması planlanmaktadır.

“Yol haritası oluşturulacak”

Bu kapsamda devletimizin belirlediği politikalardan; Turizm değerlerimizin destinasyon bazında gruplandırılarak tanıtılması ve markalaştırılması, ortalama konaklama süresini artıracak ve turizmin yılın tamamına yayılmasını sağlayacak sağlık turizmi kapasitesinin nitelik ve nicelik olarak geliştirilmesi, medikal turizm, termal turizm, yaşlı ve rehabilitasyon turizminin yanı sıra spor turizminin geliştirilmesi, turizme elverişli bölgelerin ve alanların tespiti ve değerlendirilmesi için kapsamlı bir envanter analiz çalışması hazırlanarak yol haritası oluşturulması gerekmektedir.

“Turizm sektörünün röntgeni çekilecek”

KOTO olarak bu hedef doğrultusunda kendimize yeni bir rota çizdik ve bunun ancak sektörde faaliyet gösteren iş insanlarının görüş ve önerileriyle mümkün olabileceğini tespit ettik. Bu amaçla ‘Bölgemizin Turizm Çeşitliliği ve İleriye Dönük Potansiyeline Yönelik Saha Çalışmasını hayata geçiriyoruz. MARKA tarafından desteklenen projemizle, ilimize bağlı Başiskele, Derince, Gölcük, İzmit, Kandıra, Karamürsel ve Kartepe ilçeleri sınırları içerisinde bulunan, turizm sektöründe Konaklama, Yiyecek-İçecek, Seyahat ve Sağlık alanlarında faaliyet gösteren işletmeler ve bu işletmelere hizmet ve ürün girdisi sağlayan Kocaeli Ticaret Odası üyesi 400 firmayla mevcut durum saha anket çalışması gerçekleştireceğiz. Bu sayede hem yeni bir yol haritasının oluşturulmasına katkı sağlayacak hem de adeta ilimizin turizm röntgenini çekeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı