Genel

Kudüs tasarısını ABD veto etti ve BMGK de tasarı onaylanmadı

Kudüs tasarısını ABD veto etti ve BMGK de tasarı onaylanmadı Mısır’ın çağrısıyla bugün bir araya gelen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Trump’ın Kudüs çıkışının ardından Kudüs’ün statüsünü masaya yatırdı. ABD, BMGK’nın kararını veto ederken, 14 diğer ülke tasarıyı onayladı. Kudüs tasarısını ABD veto etti ve BMGK de tasarı onaylanmadı detaylar haberimizde…

Kudüs tasarısını ABD veto etti ve BMGK de tasarı onaylanmadı

Filistin’in hazırladığı karar tasarısını görüşmek üzere toplandı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi‘nde (BMGK) ABD’nin Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıma ve büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararına karşı Filistin’in hazırladığı karar tasarısını görüşmek üzere toplandı.

Daimi üye vetosuyla karar onaylanmadı

Tasarıya Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki 14 üye ‘evet’ dedi. Ancak daimi üye konumundaki ABD’nin veto etmesiyle Trump’ın Kudüs kararına karşı hazırlanan tasarı reddedildi. Böylece tasarı BMGK’den geçemedi.

BMGK üyesi Mısır tarafından sunuldu

Geçen hafta Filistin Yönetimi tarafından hazırlanan ve BMGK üyesi Mısır tarafından sunulan yasa tasarısında, Kudüs’ün statüsünün iki tarafın da gözetilmesiyle ele alınmasını istiyor. “Kudüs’ün statüsünü ve demografik yapısını değiştiren herhangi bir karar veya eylemin yasal gücü yoktur. Lağvedilmelidir” ifadesi kullanılan tasarıda, Kudüs konusunda BM kararları ile çelişen bir tavır içine girmekten kaçınılması gerektiği belirtiliyor.

Dışişleri bakanlığı’ndan karara kınama

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Kudüs kararını BM’de veto etmesi hakkında açıklama yaptı.Yapılan açıklama şöyle:

“Kudüs konusunda BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan karar tasarısının 14 olumlu oya karşı tek bir aleyhte oyla veto edilmesini esefle karşılıyoruz.

Uluslararası hukuk ve meşruiyet gözetilerek hazırlanan, tüm ülkelere Kudüs konusunda ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyma çağrısında bulunan sözkonusu tasarının ABD tarafından veto edilmesi, bu ülkenin tarafsızlığını yitirdiğini bir kez daha ortaya koymuştur.

ABD’nin oylamada yalnız kalmış olması, Kudüs’le ilgili kararının hukuk dışılığının en somut göstergesidir. BM Güvenlik Konseyinin bölgesel barış ve istikrar üzerinde yansımaları olacak böyle bir konuda tüm uluslararası toplumun iradesine aykırı olarak işlevsiz bırakılması kabul edilemez.

Türkiye olarak Filistin Devleti’nin ve halkının her zaman yanında olmaya, başta BM Genel Kurulu olmak üzere tüm uluslararası platformlarda Filistin’in haklı mücadelesini ve bu yöndeki çabalarını desteklemeye devam edeceğiz.”

Filistin’den karara kınama

Filistin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde ABD’nin Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıma ve büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararının hukuken geçersiz sayılmasını öngören tasarının veto edilmesini kınadı.

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nabil Abu; “ABD’nin Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıma ve büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasına karşı kararın veto edilmesiyle; uluslararası toplumun kararına karşı çıkıldı. Kararlar, işgal ve saldırganlıkla tam bir önyargı ortaya koyuyor” dedi.
Abu, kararın tepkilere yol açacağını ifade ederek; “Halkımızın haklarını savunmak için Birleşmiş Milletlerde ve tüm uluslararası kurumlarda önlemlerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica