Genel

Lastik işçisi Sedat Uzunlar genel başkanını fabrikada öldürdü

Lastik işçisi Sedat Uzunlar Sakarya Arifiye’de lastik fabrikasında çalışan işçi Sedat Uzunlar, tartıştığı Lastik-İş Genel Başkanı Karacan ve 2 kişiyi, silahla vurdu. Karacan öldü, 2 kişi ağır yaralandı. Lastik işçisi Sedat Uzunlar detaylar haberimizde…

Lastik işçisi Sedat Uzunlar …

Sakarya’nın Arifiye ilçesinde bulunan bir lastik fabrikasına ziyarete giden DİSK‘e bağlı Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan ile Sakarya Şube Başkanı Mustafa Sipahi (46) sendika temsilcilik odasında işyeri temsilcisi Osman Bayraktar‘ın da bulunduğu sırada yanlarına fabrikada işçi olarak çalışan Sedat Uzunlar (33) geldi. Fabrikada çalıştığı birim değiştirilen Sedat Uzunlar ile başkan arasında tartışma büyüdü. Bu sırada Karacan taşıma ruhsatlı tabancasını masanın üzerine koydu.

Karacan kurtarılamadı…

Sedat Uzunlar masanın üstündeki silahı kapıp peş peşe tetiğe bastı. Karacan başından, Sipahi ayağından, işyeri temsilcisi Osman Bayraktar (44) ise göğsünden yaralandı. Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan üç kişiden Karacan kurtarılamadı.

Mustafa Sipahi ile Osman Bayraktar‘ın yoğun bakımda tedavisi sürüyor. Sakarya İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya olay yerine gelerek bilgi alırken Sedat Uzunlar gözaltına alındı.

Söz konusu fabrika ile Kocaeli’deki lastik fabrikalarında üretim durdu…

Olayın ardından söz konusu fabrika ile Kocaeli‘deki lastik fabrikalarında üretim durdu. İşçiler Sakarya’daki hastane önüne ve Lastik-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanlığı’na akın etti. Hastane bahçesinde toplanan kalabalığa seslenen Lastik İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yusuf Bayraktar, “Acımız çok ama çok büyük. Genel Başkanımız bizim babamız gibiydi. Bizimle ailesi gibi ilgilenirdi” dedi. Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun olayla ilgili 2 cumhuriyet savcısı görevlendirildiğini belirtti.

Zanlı Mahkemece tutuklandı…

Sakarya’da Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan‘ı öldüren ve yanındaki iki kişiyi de yaralayan zanlı Sedat Uzunlar çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

“Başkan küfredip bana kafa attı”

Sedat Uzunlar‘ın ifadesinde odaya girdiğinde sendika başkanının elinde silah tuttuğunu belirterek “Onun talimatıyla telefonumu aldılar, yanındakiler bana yumruk attılar kollarımdan tutuyorlardı. Başkan küfredip bana kafa attı. ‘öp lan elimi’ dedi. ‘kimseye biat etmem’ deyince silahı kaldırıp “seni öldürürüm” dedi. Can havliyle silahın namlusunu tuttum. Silah 3-4 kez patladı” dediği öğrenildi.

“İşe girenlere mobing uygulandığını…”

Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan‘ı öldürüp yanında bulunan Lastik İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Mustafa Sipahi ve fabrika temsilcisi Osman Bayraktar‘ı yaralayan zanlı Sedat Uzunlar, çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Zanlının savcılıktaki ifadesinde önceki sendika başkanı döneminde işe girenlere mobing uygulandığını ve kendisinin de yerinin değiştirilmek istendiğini söylediği öğrenildi. Bu konuyu konuşmak için sendika odasına gittiğini belirten Sedat Uzunlar şunları anlattı:

“Kollarımdan tutup yumruk attılar”

“Henüz 1-2 adım atmıştım ki genel başkan belinden silahı çıkarıp ağzına mermiyi verdi ve bana ‘gel lan’ dedi. Korkup kaçtım. Peşimden Osman Bayraktar geldi ve sakin bir tavırla ‘konuşacağız’ dedi. Ben de beni eninde sonunda yakalarlar diye düşünüp geri döndüm. Masada oturan genel başkan ayağa kalktı, elinde silah vardı. ‘Tutun bu p…i kayıt yapar telefonu elinden alın’ dedi. Telefonumu aldılar, yanındakiler bana yumruk attı, kollarımdan tutuyorlardı.

“Kimseyi hedef almadım”

Genel başkan ‘Sen bu işi niye karıştırıyorsun p…, i…. senin ekmeğini ben veriyorum, bana mı dikiliyorsun’ diye kafa attı. Kendimi kurtarmaya çalışırken hepsi birden saldırdı. Can havliyle kendimi dışarıya attım. Kaçmaya çalışıyordum, peşimden geldiler. Kıyafetlerimi üzerimden çıkardılar ve beni içeri soktular. Beni dövmeye devam ediyorlardı. Genel başkan ‘öp lan elimi’ dedi. ‘kimseye biat etmem’ dedim. Silahı bana doğru kaldırmaya başladı ve ‘seni öldürürüm’ dedi. Can havliyle silahın namlusunu tuttum. Benim her iki elimden tuttular diğerleri de beni çekiştiriyorlardı. Masanın arka tarafına doğru hep birlikte birbirimizi sürükleyerek gittim. Silah 3-4 kez patladı. Silah elimde kaldı başkan yere düştü. Ben de silahla birlikte temsilcilikten kaçtım. Peşimden ‘yakalayın’ diye ses duyunca ateş ede ede fabrika çıkışına doğru kaçtım. Doğrudan ateş etmedim, kimseyi hedef almadım.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica