Bilim-Teknoloji

Liselerin ders çizelgeleri değişti

Liselerin ders çizelgeleri değişti. Anadolu lisesi, hazırlık sınıfı bulunan Anadolu lisesi; fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve güzel sanatlar lisesi ile spor liselerinin haftalık ders çizelgeleri değişti.

Liselerin ders çizelgeleri değişti

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Anadolu lisesi, hazırlık sınıfı bulunan Anadolu lisesi; fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve güzel sanatlar lisesi ile spor liselerinin; haftalık ders çizelgeleriyle seçmeli derslerinde değişiklik yapıldı.

2017 tarihli ve 2717 sayılı Tebliğler Dergisinde

Ders çizelgesi, Talim ve Terbiye Kurulunun ilgili kararları doğrultusunda; 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında 9. sınıflardan başlamak ve kademeli olarak uygulanmak üzere kabul edilerek; haber olarak Haziran 2017 tarihli ve 2717 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlandı.

T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersi 11. sınıftan kaldırıldı

Buna göre, uygulamadaki haftalık ders çizelgesinde 9. ve 10. sınıflarda ortak dersler arasında yer alan tarih dersi; 11. sınıflara da 2 ders saati olarak ortak dersler arasına ilave edildi. 11. sınıfın ortak dersleri arasında yer alan T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersinin 12. sınıfta okutulması kararı alındı.

Öğrencilerin düşünme becerilerini geliştirmek açısından çizelgede sadece 11. sınıf ortak dersleri arasında yer alan felsefe dersi; 10. sınıfın ders programına ilave edildi. Böylece liselerde okutulan felsefe dersi 4 saate çıkarıldı.

Bakanlık, büyüme çağındaki öğrencilerin psikomotor gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlamalarını sağlamak amacıyla; beden eğitimi ve spor dersini 9. 10. 11. ve 12. sınıflarda bir ders saatinden, 2 ders saatine çıkardı.

Ayrıca, öğrencilerin içsel potansiyellerinin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla; müzik ve görsel sanatlar dersleri de 9. 10. 11. ve 12. sınıflarda bir ders saatinden, 2 ders saatine çıkarıldı.

Bilime ilgiyi artırmak için Din derslerine ağırlık verildi!

Ortaokuldan itibaren 2 ders saati olarak okutulan din kültürü ve ahlak bilgisi dersi, konu alanının ihtiyacı dikkate alınarak; 9. 10. 11. ve 12. sınıflarda bir ders saatinden 2’şer ders saatine çıkarıldı.

Sağlık ve trafik kültürünün hayat becerisi olarak bütünsel bir bakış açısıyla ele alınmasını sağlamak amacıyla; trafik ve ilk yardım dersi ile sağlık bilgisi dersi birleştirilerek; “sağlık bilgisi ve trafik kültürü” ismiyle 9. sınıflarda bir ders saati olarak okutulacak.

9. 10. 11. ve 12. sınıflarda 3’er saat okutulan biyoloji dersi, ortak dersler 9. ve 10. sınıflarda ikişer saat. Seçmeli derslerde 11. ve 12. sınıflarda 4’er ders saati olarak yeniden düzenlendi.

Bilgi ve iletişim araçlarının etkin kullanımını sağlamak amacıyla fen ve sosyal bilimler ile hazırlık sınıfı bulunan; Anadolu liselerinin haftalık ders çizelgelerine ortak ders olarak “bilgisayar bilimi” dersi yeni ders olarak ilave edildi.

Öğrencilerin bilime olan ilgilerini geliştirmek için fen liseleri, Anadolu liseleri ve hazırlık sınıfı bulunan liselerde; “matematik tarihi ve uygulamaları” ile “fen bilimleri tarihi ve uygulamaları” seçmeli dersler arasına eklendi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica