İGF

Lüleburgaz’da otomatik sulama dönemi

Kırklareli’nin Lüleburgaz Belediyesi, kentin çeşitli bölgelerindeki 10 adet kullanılabilir yeşil alan ve parkta otomatik sulama sistemine geçti. Zaman ayarlı ve noktasal sulama sayesinde su kullanımı yüzde 70 oranında azaldı.

KIRKLARELİ (İGFA) – Küresel ısınmayla birlikte her geçen gün su kaynaklarına ulaşım zorlaşırken Kırklareli’nin Lüleburgaz Belediyesi su kaynaklarının tasarruflu ve daha verimli kullanımı konusunda önemli bir attı. Belediye, bu doğrultuda kentin çeşitli noktalarındaki 10 adet kullanılabilir yeşil alan ve parkta otomatik sulama sistemine geçti. 

 Belediyenin geçtiği otomatik sulama sistemi sayesinde su kullanımı yüzde 70 oranında azaldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ziraat mühendisi Elçin Tülü Kuruçay, otomatik sulama sisteminin sadece su kullanımından değil, iş gücü ve yakıttan da büyük oranda tasarruf sağladığını kaydetti.

Daha önceleri traktör ve tankerlerle salma sulama yapıldığını hatırlatan Kuruçay, “ Salma sulama işlemi yaptığımız zaman da sadece Gökhan Teksöz Parkı’nda günde yaklaşık 5 ton su harcıyorduk. Otomatik sulamadan sonra günde 1 ile 1.5 ton arasında su kullanıyoruz” dedi. 

 İlk etapta 10 adet bölgede başlatılan otomatik sulama sistemi, ilerleyen süreçte kent geneline yayılacak. Bunun yanı sıra Lüleburgaz Belediyesi atıksu arıtma tesisinden çıkan temiz suyun da park sulamalarında kullanılması için çalışmalarını sürdürüyor. 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica