İGF

Malatya’da Güneş Enerji Santrali’ne AB incelemesi


MASKİ Genel Müdürlüğü AB’nin Belediyelere yönelik Yenilenebilir Enerji ve enerji verimliliği kapsamında AB hibe programı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan Güneş Enerji Santralini yerinde inceledi.

MALATYA (İGFA) – Malatya’da GES projesi kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aktaran MASKİ Genel Müdürü Mehmet Yaşar Karataş, tesisin en önemli girdi ihtiyacının enerji olduğuna dikkati çekti. AB destekli proje ile 1 MW bir tesis kurulduğunu kaydeden Karataş, “Bu projemizde AB’nin 853 bin Euro’luk bir desteği oldu. Yaklaşık 160 bin Euro kendi öz kaynağımızla destekledik bu projeyi. Tesisimizde gerekli arıtma işlemleri yapıldıktan sonra çıkan su Karakaya baraj gölüne deşarj ediliyor. Yerleşim noktalarından geçtiğinden dolayı yeni hazırlamış olduğumuz bir projeyle bunu barajın uç noktalarına taşımayı hedefledik. Bununla ilgili olarak yetkililerle yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde bunun öncelikli bir proje olduğunu belirttik. AB yenilenebilir enerjiden dolayı bize vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
MALATYA’YI YAKINDAN TANIMA FIRSATI BULDUM
Kendilerine gösterilen misafirperverlik ve konukseverlikten dolayı teşekkür eden Büyükelçi NikolausMeyer-Landrut, “Malatya’daki bu tesis hem su arıtımında, hem de bunu çevreye duyarlı bir şekilde yenilenebilir bir enerji ile yapılıyor olması anlamında oldukça önemli. Bu tesisin şehre kazandırılması AB ile Türkiye işbirliği ile gerçekleştirilmiş olması bizim için mutluluk ve gurur verici” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica