İGF

Mardin Cumhuriyet Meydanı’nın dokusu bozuldu

Mardin’de milyonlarca lira harcanıp, yeniden yapılan Cumhuriyet Meydanı tarihi dokuyu bozduğu gerekçesi ile vatandaşın tepkisini çekti.

MARDİN (İGFA) – Mardin’de adeta yap boz tahtasına dönüşen Cumhuriyet Meydanı şehre gelen yerli yabancı turistlerinde tepkisine neden oldu.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili ve Mardin Valisi olarak bilinen eski kayyum Mustafa Yaman döneminde yapılan Cumhuriyet Meydanı düzenleme projesi, tarihi dokuyu bozdu. Sivil Toplum Kuruluşlarından ses çıkmaması vatandaşların tepkisini çekti.

“OTOPARK İÇİN DEĞER MİYDİ?”

Şehrin tarihi görüntüsüne   zarar veren projeye tepki gösteren vatandaşlar, Mardin’de törenlerin düzenlendiği, şehre gelen yerli ve yabancıların uğrak yeri olan Cumhuriyet meydanına uygulanan düzenleme projesi tarihi mekanların önünü kapattığını ifade etti. “Tarihi doku yerine demir ve beton yığınları ortaya çıktı” diyen Mardinliler, “Meydan, Mardin’e özgü taşlarla kaplanması gerekirken başka yerden getirilen siyah taşlarla kaplanmış. 45 tane araç için yapılan otopark tarihi meydanı tahrip edilmesine değer miydi? UNESCO’ya aday bir şehiriz. Biz betonu yıkalım derken maalesef tarihi şehre yeni beton yığınlar yapılıyor. Yok mu? Bu şehrin sahipleri nerede STK’lar. Yeni Valimiz Mahmut Demirtaş’ın bu şehre ne kadar değer verdiğini biliyoruz. Onun hassasiyetlerini de biliyoruz. Umarım bu Cumhuriyet meydanı tarihi dokusuna  ve aslına göre yeniden dizaynı yapılır” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica