İGF

Mardin’in son demircisi… (Özel Haber)

Mardin’in Artuklu ilçesinde 42 yıldır demire şekil vererek ailesini geçindirmeye çalışan son demirci ustası Mehmet Artukoğlu yıllara meydan okuyarak, kaybolmaya yüz tutan mesleği yaşatmaya çalışıyor.

Şehmus EDİS (MARDİN HABER)

Mardin’de son demirci ustası olarak bilinen Mehmet Artukoğlu, yıllara meydan okuyor. 7 yaşında babasının yanında başladığı demircilik mesleğini 42 yıldır sürdüren 51 yaşındaki Mehmet Artukoğlu, tarıma endeksli olarak balta, orak, keser, nalcılık malzemelerini üretimi gerçekleştiriyor.

Sıcak demir mesleği de tarihe karışıyor

Mardin’in tek sıcak demir ustası olan Mehmet Artukoğlu, bu işi 70 yıl boyunca babasından devraldığını kendisinin de 42 yıldır sıcak demirci ustası olarak devam ettiğini söyledi.

Bu mesleğe 7 yaşında babasının yanında başladığını ve aralıksız 42 yıldır devam ettiğini belirten Artukoğlu, “Demirciliği çiftçiler için orak, balta hayvanlar içinde nalcılık yapıyorum. Mardin’de bu işi yapan başka demirci kalmadı, son demirci benim.  Benden sonra da artık demircilik kalmayacak gibi gözüküyor.” dedi

Fabrikasyon ürünler, ürün satışlarımızı yüzde 90 düşürdüğünü ifade eden Artukoğlu, ” Satır, orak, çekiç, balta, kazma, çapa, taş kırma, ürünler üretiyorum. O da köylülerin verdiği sipariş üzerine üretiyorum.  Artık kendi yağımızda kavruluyoruz” ifadelerini kullandı.


Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica