Bilim-Teknoloji

MARS gezegeninde yaşam kaynağı olan SU için yeni bulgular var

MARS gezegeninde yaşam kaynağı olan SU için yeni bulgular var Mirror gazetesine konuşan araştırma lideri Colin Dundas, “Bir süredir Mars yüzeyinde buz olduğunu biliyorduk fakat buzun gezegen üzerinde yaşanabilirlik sağlayıp sağlayamayacağı bilim toplumunda uzun bir süredir tartışma konusuydu” ifadelerini kullandı. MARS gezegeninde yaşam kaynağı olan SU için yeni bulgular var detaylar haberimizde…

MARS gezegeninde yaşam kaynağı olan SU için yeni bulgular var

Mars’ın yüzeyinde buzul tabakaları keşfedildi

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu’nun yürüttüğü araştırma kapsamında Mars’ın yüzeyinde buzul tabakaları keşfedildi. Kurum ayrıca buzulların Mars’a yerleşecek ilk insanlar için kritik bir su kaynağı olabileceğini de söyledi.

“Bir süredir Mars yüzeyinde buz olduğunu biliyorduk”

Mirror gazetesine konuşan araştırma lideri Colin Dundas, “Bir süredir Mars yüzeyinde buz olduğunu biliyorduk… Fakat buzun gezegen üzerinde yaşanabilirlik sağlayıp sağlayamayacağı bilim toplumunda uzun bir süredir tartışma konusuydu” ifadelerini kullandı.

Üç Mars yılı öncesinde alınan görüntüler analiz edildi

Araştırmacılar, üç Mars yılı öncesinde alınan görüntüleri analiz ederek, buz tabakalarının erozyon tarafından oluştuğunu ve buzulların kutuplara bakan dik yamaçlardaki sekiz ayrı yerde bulunabileceğini iddia ettiler.

“Jeolojik olarak yakın geçmişte Mars’ta kar örtüsü bulunduğu teorisini destekliyor”

Sekiz bölgenin de az miktarda krater oluşturması sebebiyle buzulların yeni oluşmuş olabileceğini söyleyen Dundas, “Bu görüntülerle Mars’taki buz tabakalarının oldukça sığ derinliklerde başladığını gözlemleyebiliyoruz. Bu durum, jeolojik olarak yakın geçmişte Mars’ta kar örtüsü bulunduğu teorisini destekliyor” dedi.

Bilim insanları yararlı bir su kaynağı olabileceğini düşünüyorlar

Araştırmacılar, buzul tabakaların Mars’taki gelecek görevler için yararlı bir su kaynağı olabileceğini düşünüyor.

“Uzayda yalnız mıyız?”

Girişimin kurucusu olan, ABD merkezli yüksek teknoloji milyarderi Yuri Milner, dünya dışında zeka belirtilerini bilimsel şekilde araştırmaya uygun teknolojinin olduğunu kaydetti.

Milner “Mevcut teknoloji bize insanlığın en büyük sorularından birini cevaplamak için gerçek bir fırsat veriyor: Uzayda yalnız mıyız?” dedi.

Profesör Hawking de araştırmanın insanlığın önemli bilimsel girişimlerinden biri olduğuna inandığını ekledi.

“Evrenin sırlarının peşinde”

Hawking şöyle konuştu: “Evreni anlamak için atomlar hakkında bilmeniz gereken şeyler var: atomları bağlayan gücü, uzay ve zamanın şeklini, yıldızların doğum ve ölümünü, galaksilerin dansını, kara deliklerin sırlarını bilmeniz gerek.

“Ama bunlar yeterli değil. Bunlarla her şeyi açıklamak mümkün değil. Bunlar yıldızların ışığını açıklayabilir ama dünyadan yükselen ışıkları açıklayamaz.

“Bu ışıkları anlamak için hayat hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir, o ışıkların arkasındaki aklı anlamanız gerekir.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica