Ekonomi

MEB Hayrat Vakfına okullarda yardım toplama yetkisi verdi

MEB Hayrat Vakfına okullarda yardım toplama yetkisi verdi Nur kökenli Gülen Cemaatinin eğitim alanından tasfiyesi ile başlayan sürecin ardından Milli Eğitim Bakanlığının Nur Cemaatinin diğer uzantılarına ilişkin sağladığı imtiyazlar son bulmuyor. Bakanlığın “değerler eğitimi” bahanesiyle önünü açtığı Hayrat Vakfı’na, okullarda “yardım” toplama desteği de verildiği ortaya çıktı. MEB Hayrat Vakfına okullarda yardım toplama yetkisi verdi detaylar haberimizde…

MEB Hayrat Vakfına okullarda yardım toplama yetkisi verdi

“Nur Cemaatinden Hayrat Vakfı, MEB okullarında kaynak toplamaya başladı”

Milli Eğitim Bakanlığının “değerler eğitimi” bahanesiyle önünü açtığı Hayrat Vakfı’na, okullarda “yardım” toplama desteği de verildiği ortaya çıktı. Bakanlar Kurulunun 2016’da kamu yararına dernek kabul ettiği Nur Cemaatinden Hayrat Vakfı, şimdi de MEB okullarında kaynak toplamaya başladı. Dinci vakfın başvurusunu dört günde kabul eden bakanlık, bütün okullarda Hayrat’ın projelerinin duyurulması talimatı verdi.

“MEB, Nurcu Hayrat Vakfı’na şimdi de ‘yardım’ altında kaynak toplaması için destek verme kararı aldı”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2014’teki Osmanlıca çıkışıyla çalışmalarını hızlandıran ve son 4 yılda eğitim alanlarının tümünde faaliyet gösterir hale gelen Hayrat Vakfı’na sağlanan imkânlar dikkat çekiyor. MEB, okulların kapılarını açtığı Nurcu Hayrat Vakfı’na şimdi de “yardım” altında kaynak toplaması için destek verme kararı aldı.

“İçişleri Bakanlığı’nın önerisiyle 2017’de yine Bakanlar Kurulu kararıyla “izin almadan yardım toplayabilen kuruluşlar” arasına dahil edildi”

Nur Cemaatinin “Yazıcılar” kolundan Hayrat Vakfı’nın yardım derneği, 2016’da önce Bakanlar Kurulu kararı ile kamu yararına dernek olarak kabul edildi. Hayrat İnsani Yardım Derneği adı altında vakıf, İçişleri Bakanlığının önerisiyle 2017’de yine Bakanlar Kurulu kararıyla “izin almadan yardım toplayabilen kuruluşlar” arasına dahil edildi. 2013 yılında kurulan dernek, devlet desteğinin ardından hükümetin yurtdışındaki politikasına yönelik olarak ülke sınırları dışına yardım kampanyaları düzenlemeye başladı.

“MEB, “kardeşlik’’ adı altında bu sefer de Hayrat Vakfı’na kapılarını açtı”

Yıllar boyunca “değerler eğitimi” kapsamında İnsani Yardım Vakfının (İHH) “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesiyle okullardan milyonlarca lira toplamasına izin veren MEB, “kardeşlik” adı altında bu sefer de Hayrat Vakfı’na kapılarını açtı. Vakıf, “Sırada Kardeşlik Var” projesi kapsamında bakanlığa bağlı, resmi-özel bütün okullarda “yardım” toplama ve destek talebiyle MEB’e başvurdu. MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün dört günde jet hızıyla başvuruyu kabul etmesiyle ‘gönüllülük’ esasına dayanarak Türkiye ve yurtdışındaki bütün MEB kurumlarına Hayrat faaliyetinin duyurulması talimatı verildi.

“MEB Nurcuların projesini bütün okullara duyurmak için genelgeler hazırladı”

Nurcuların projesini bütün okullara duyurmak için genelgeler hazırlayan MEB; vakfın “gönüllü” okul yöneticileri ve eğitimcilerin koordinasyonunda, “gönüllü” veliler ve öğrencilerle okullarda yardım kutusu; biletli organizasyon, kermes ve ‘çeşitli etkinlikler’ adı altında kapsamı sınırlanmamış faaliyetler düzenleyerek maddi kaynak toplamasının önünü açtı. Toplanan paraların öğretmen adına makbuzlanarak dernek hesabına yatırılacak olması; ve yurtdışına da yayılan Hayrat Vakfının Afrika başta olmak üzere birçok ülkedeki dini faaliyetleri de dikkat çekti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica