Siyaset

Meclis Başkanvekili olarak görüş belirtmek haddini aşmaktır

Meclis Başkanvekili olarak görüş belirtmek haddini aşmaktır TBMM Başkanı ve vekillerinin görüş belirtmesinin iç tüzüğe aykırı olduğunu belirten CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Konuşmanın esasına giremezsiniz. Haddini aşma” dedi. Meclis Başkanvekili olarak görüş belirtmek haddini aşmaktır detaylar haberimizde…

Meclis Başkanvekili olarak görüş belirtmek haddini aşmaktır

Gerginlik yaşandı

TBMM Genel Kurulu’nda CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı arasında yaşanan sözlü tartışma sonrası gerginlik yaşandı. Birleşime ara verilince birbirlerinin üzerine yürüyen AK Parti ve CHP milletvekilleri arasında arbede yaşandı.

Atatürk’ün İstiklal Madalyalı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a başbakanken verilen Yahudi Cesaret Madalyalı fotoğrafını gösterdi

Meclis’teki bütçe görüşmelerinde CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan konuşmasında Atatürk’ün İstiklal Madalyalı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a başbakanken verilen Yahudi Cesaret Madalyalı fotoğrafını kürsüden gösterdi.

“Bu madalya hala Sayın Cumhurbaşkanında duruyor”

Tanju Özcan “Bu madalya hala Sayın Cumhurbaşkanında duruyor. Üzüldüğüm ne biliyor musunuz, senin boynunda Yahudi Cesaret Madalyası olacak, sabahtan akşama kadar meydan meydan dolaşıp ‘Kudüs bizim kutsalımız, Kudüs bizim ilk kıblemiz’ manileri atarak dolaşacaksın” diye konuşmasını tamamladı.

Bahçekapılı: “Eleştirdiğiniz Cumhurbaşkanı İsrail’e ‘One Minute’ dedi”

Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı Tanju Özcan’ın konuşmasına ilişkin “Eleştirdiğiniz bu ülkenin Cumhurbaşkanının da koskoca İsrail devletine ‘one minute’ dediğini ve dünyanın birbirine girdiğini de hatırlatmak isterim” dedi.

Özel: ‘Başkanvekili görüş belirtemez, haddini aşma’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Bahçekapılı’ya TBMM İç Tüzüğü’nün 64’üncü maddesinde “oturumu yöneten başkanın ya da başkan vekilinin görüşmelerin esasına yönelik görüş bildiremeyeceği” ifadesinin olduğunu hatırlattı.

“hakkınız da değildir, haddiniz de değildir”

Özel, “Burada bir hatibimiz çıkıp da görüşlerini söylerken onun konuşmasının içeriğine yönelik olarak, ona had bildirmek, görüş açıklama, üzüntü bildirme ve yok ‘Okuduğum şeyden ne anladığımı ben de anlamadım’ diyerek o milletvekilini kamuoyu önünde güç duruma uğratacak bir davranış hakkınız da değildir, haddiniz de değildir. Öğretmen kanaat bildirir. Meclis Başkanı nah 64, karışamazsınız, konuşmanın esasına giremezsiniz. Kimse senin demenle de yerine oturmaz. Haddini aşma” dedi.

Ak Partili vekiller saldırdı

Özel’in bu sözleri karşısında Bahçekapılı “Haddimi aşmıyorum, sen aşıyorsun haddini” derken, AK Parti milletvekilleri tepki gösterdi. Birleşime ara verilmesinin ardından birbirlerinin üzerine yürüyen AK Parti ve CHP milletvekilleri arasında arbede yaşandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica