Genel

Melih Gökçek Görevden alınırsa rahat durmaz

Melih Gökçek Görevden alınırsa rahat durmaz Milli Görüş camiasına yakın gazeteci Fehmi Çalmuk, istifası gündeme gelen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’le ilgili çarpıcı bir yazı kaleme aldı. Fehmi Çalmuk, Hürses gazetesindeki “15 Temmuz’un rövanşı Gökçek operasyonu” başlıklı köşesinde, Melih Gökçek’e destek çıkarak, “Gökçek’e FETÖ operasyonu yapıldığını” öne sürdü. Melih Gökçek Görevden alınırsa rahat durmaz detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Melih Gökçek Görevden alınırsa rahat durmaz

Fehmi Çalmuk, Hürses gazetesindeki “15 Temmuz’un rövanşı Gökçek operasyonu” başlıklı köşesinde, Melih Gökçek’e destek çıkarak, “Gökçek’e FETÖ operasyonu yapıldığını” öne sürdü. Çalmuk’un köşesindeki iddialar, “Gökçek cephesinin kamuoyuna duyurmak istedikleri” gibiydi.

Gökçek ile fotoğrafını da köşesinde yayımlayan Fehmi Çalmuk, Gökçek’le tanışmasını şöyle anlattı:

“Merkez iş hanının altında köşede kırık bisküvi ve yumurta satan dükkanın sahibiydi”

“Melih Gökçek, Milli Mücadele Birliği içinden yetişen en göze çarpan siyasetçidir. Ben onu İmam Hatip Lisesi’nde okurken Ankara Demetevler Öz Elif Sitesi camiinde yapılan sohbetlerimize katılan öğrencilere bisküvi almak için gittiğim bir dükkanda tanımıştım. Merkez iş hanının altında köşede kırık bisküvi ve yumurta satan dükkanın sahibiydi. Siyaset tarzı bana uymasa da yıllarca takip ettiğim siyasetçilerin başında geldi. MÇP ve IDP’nin 1991 yılında Refah Partisi ile ittifakı onun eseriydi. Merkez sağın içinden gelip manevra kabiliyeti ve kriz yönetme konusunda Türk siyasetinin önemli kilometre taşlarından oldu. Siyasi krizleri çözme, zor diyalogları kurma gibi becerileri olan bir siyasetçiydi. 1993 yılında yaşanan travesti skandalında Erbakan’ın emriyle RP adına yaptığı operasyon nedeniyle İslami siyasetin zor günlerinin can simidi oldu.”

Melih Gökçek Görevden alınırsa rahat durmaz

“Abdullah Gül vetosuyla karşılaştı”

“Yaşanan bu kriz O’nun Ak Parti içinde yaşadığı ilk kriz değil elbette” diyen Çalmuk şöyle devam etti:

“1970’li yıllarda karşı karşıya geldiği Bülent Arınç ile yine çatışma noktasına gelmişti”

“Gökçek parti kurulurken karar merciinden olan beş kişiden biriydi. O dönem Abdullah Gül vetosuyla karşılaştı. Hatta 1970’li yıllarda karşı karşıya geldiği Bülent Arınç ile yine çatışma noktasına gelmişti. Abdullah Gül ile diyalog arayışlarında devreye girmesini istediği Arınç’ın ‘Ben hiç Gökçek’i partiye bulaştırır mıyım? Aracı olur muyum?’ sözleriyle Gökçek Demokrat Parti macerasını gerçekleştirmişti. Sonra da Erdoğan’ın daveti üzerine AK Parti’ye katılarak yıllardır siyasete devam ediyor.”

Melih Gökçek Görevden alınırsa rahat durmaz

“Cumhurbaşkanı da Gökçek’in istifa etmeyeceğini çok iyi biliyor”

Melih Gökçek’in 15 Temmuz sürecinde “dik durduğunu” iddia eden Fehmi Çalmuk, Gökçek’in istifa tartışmasına ilişkin “Bu operasyon açıkça bir FETÖ operasyonudur” değerlendirmesinde bulundu.

Fehmi Çalmuk, “Cumhurbaşkanı ile Gökçek 6 Ekim gecesi Külliye’de peki ne konuştu? Şimdilik kimse bilmiyor” diyerek “aldığı duyumları” ise şöyle özetledi:

Melih Gökçek Görevden alınırsa rahat durmaz

“Parti içinde Gökçek’e karşı epeydir bir direncin olduğu zaten biliniyor”

“Cumhurbaşkanı ile Gökçek 6 Ekim gecesi Külliye’de peki ne konuştu? Şimdilik kimse bilmiyor. Ancak Cumhurbaşkanı’nın kendisine getirilen Gökçek aleyhindeki dosyalara ve bilgilere pek de kani/ikna olmadığı da anlaşılıyor. Bakan, parti yönetimi, milletvekilleri tarafından bir süredir Gökçek’e karşı bir iddia tufanı olduğu aldığım bilgilerin başından geliyor. Bu isimlerin ortak özellikleri aynı bölgenin siyasetçileri olmaları ve geçmişte FETÖ ile kafa karıştıran ilişkilerin içinde bulunmaları dikkat çekiyor. Onlara bazı Ankara Milletvekillerini de katmak gerekli. Parti içinde Gökçek’e karşı epeydir bir direncin olduğu zaten biliniyor.

Melih Gökçek Görevden alınırsa rahat durmaz

Ak Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen ‘Dünya ile yarışan şehirler’ başlıklı törende Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin esamesinin okunmamasına karşı İki metropol ilçeye ödül verilmesi manidar karşılanmıştı

Hatta geçen eylül ayında Ak Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen ‘Dünya ile yarışan şehirler’ başlıklı törende Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin esamesinin okunmamasına karşı İki metropol ilçeye ödül verilmesi manidar karşılanmıştı. Geçen Ramazan ayında ise İvedik Organize Sanayi Bölgesi iftarına Melih Gökçek rötarlı gelmiş, o salona girerken AK Parti Ankara İl Başkanının hızlı adımlarla salonu terk etmesine bir anlam verememiştim. Halbuki anlaşılan kılıçlar çoktan çekilmiş, saflar belirlenmiş.

Melih Gökçek Görevden alınırsa rahat durmaz

“Gökçek ile ilgili Cumhurbaşkanı’nın masasına konulan en büyük iddia ise Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin asfalt işlerini yapan Söğüt İnşaat ile ilgili. İddia ise Gökçek’in bu şirketin gizli ortağı ve belediyenin işlerini bu şirkete aktarıldığına ilişkin…”

Aldığım duyumlara göre; Gökçek ile ilgili Cumhurbaşkanı’nın masasına konulan en büyük iddia ise Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin asfalt işlerini yapan Söğüt İnşaat ile ilgili. İddia ise Gökçek’in bu şirketin gizli ortağı ve belediyenin işlerini bu şirkete aktarıldığına ilişkin… Ankara Kızılcahamamlı eski bir dolmuş şoförü olan Mustafa Akan bu şirketin ortaklarından… Dün aradım, iddiaları sordum. Mustafa Akan şunları söyledi: ‘Bugüne kadar kırım olmadan hiçbir iş almadım. Yüzde 23’den yüzde 50’e kadar kırımlı işlerim var. Bugüne kadar davetiyeli de hiçbir iş almadım. İşlerimin hepsi kanuni… Bunu iddia ediyorum benim kırımla aldığım işler bu gün İstanbul’da da yoktur. Kanun ne diyorsa o… Ortaklarım belli. Yaptığım işler belli.’

“…büyükşehirlerde asfalt işi karayollarından %25 daha fazlasına yapılıyor”

Bu arada hem İstanbul Belediyesi’nin hem de Karayolları Genel Müdürlüğü’nün asfalt birim/ton fiyatlarını araştırıyorum. Örneğin büyükşehirlerde asfalt işi karayollarından %25 daha fazlasına yapılıyor. Ancak Ankara Belediyesi’nde böylesine kırımlı asfalt işleri yapılınca karayolları ihalelerinde de daha düşük tarife uygulandığına ilişkin bilgiler de geliyor.

Melih Gökçek Görevden alınırsa rahat durmaz

“AK Parti 15 Temmuz’un rövanşını almak isteyen FETÖ’nün yeni bir operasyonu ve darbe girişimiyle karşı karşıya”

Gelinen son durum nedir? AK Parti 15 Temmuz’un rövanşını almak isteyen FETÖ’nün yeni bir operasyonu ve darbe girişimiyle karşı karşıya. Gökçek işi bunun ilk raundu. Cumhurbaşkanı da Gökçek’in istifa etmeyeceğini çok iyi biliyor. Çünkü O’nu bir çok kişiden daha iyi tanıyor. Peki görevden alma ya da yerine kayyum atanması olur mu? Bu seçenek AK Parti’nin bir bakıma kendi ayağına kurşun sıkmasından farksız.”

“Rahat durmaz en önemlisi de AK parti’de durmaz”

Çalmuk’un yazısındaki şu sorular dikkat çekti:

“Bir; Gökçek görevden hangi gerekçe ile alınacak? İkincisi görevden alınıp başka partiden aday olmaması sağlanamazsa ne olacak? Aday olmaması nasıl garantiye alınacak? Gökçek görevden alınırsa boş durmaz, rahat durmaz en önemlisi de Ak Parti’de durmaz.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica