Siyaset

Melih Gökçek hakkında bir suç duyurusu daha yapıldı

Melih Gökçek hakkında bir suç duyurusu daha yapıldı CHP’li Emir, dün TBMM’de konuyla ilgili açıklama yaptı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (ASKİ), Ankara’nın içme suyundan vatandaşların memnuniyetini ölçme amacıyla ORC firmasına yaptırdığı anketleri ve bu anketlerin ihalelerinde usulsüzlük yaşandığını ifade eden CHP’li Emir, konuyu savcılığa taşıdı. Melih Gökçek hakkında bir suç duyurusu daha yapıldı detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Melih Gökçek hakkında bir suç duyurusu daha yapıldı

İstifa edip etmeyeceği tartışmaları devam eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında, CHP Milletvekili Murat Emir suç duyurusunda bulundu. CHP’li Emir, dün TBMM’de konuyla ilgili açıklama yaptı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (ASKİ), Ankara’nın içme suyundan vatandaşların memnuniyetini ölçme amacıyla ORC firmasına yaptırdığı anketleri ve bu anketlerin ihalelerinde usulsüzlük yaşandığını ifade eden CHP’li Emir, konuyu savcılığa taşıdı.

Ayrıca CHP’li Emir, Gökçek’e yakın Söğüt İnşaat’ın yaptırdığı Metromall AVM için otobüs güzergâhını değiştirilmesini Meclis’e taşıdı. Emir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Melih Gökçek hakkında bir suç duyurusu daha yapıldı

Araştırma şirketine kıyak mı

Melih Gökçek’in yaptığı ankette kendisini “En Başarılı Belediye Başkanı” olarak duyuran Objective Research Center (ORC) araştırma şirketinin, 2015 yılında 630 bin, 2017 yılında da biri 188 bin 500, diğeri 170 bin olmak üzere toplam 988 bin 500 liralık belediyenin Ankara suyuyla ilgili memnuniyet anketi ihalelerini yargıya taşıdı.

CHP’li Emir suç duyurusu dilekçesinde, ORC firmasının son iki yılda ASKİ’nin üç ihalesini kazandığını belirterek, şöyle dedi:

ASKİ Faaliyetlerinden Memnuniyet

“ASKİ’nin 2015 yılının Kasım ayında, Ankara’nın 25 ilçesinde 50 bin kişiyi kapsayan “Ankara Şebeke Suyu Kalitesi ve Vatandaşların ASKİ Faaliyetlerinden Memnuniyetlerinin Araştırması” ihalesini 630.000,00 lira bedelle alan ORC araştırma şirketi, bu yılda 6 ay arayla ASKİ’den aynı içerikli iki ihale aldı. Bu ihalelerden ilki, ‘Ankara Genelindeki Tüm Mahallerin İçme Suyu, Atık Su, Yağmur Suyu Alt Yapı ve Üst Yapı İhtiyaçlarının Tespit Edilmesi ve ASKİ Faaliyetlerinin Anket Eşliğinde Değerlendirilmesi İşi’ adıyla 13 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirildi ve Hayrettin Çakır’ın sahibi olduğu ORC, 188.500,00 lira bedelle kazandı. ORC şirketi, aradan 6 ay geçtikten sonra ASKİ’nin 3 Ağustos 2017 tarihli ‘sudan memnun musunuz’ araştırması ihalesinde de karşımıza çıkıyor.

Melih Gökçek hakkında bir suç duyurusu daha yapıldı

‘teşekkür mektubu’ verilerek ihaleden çekiliyor…

3 Ağustos 2017 tarihinde, pazarlık usulü gerçekleştirilen ihaleye ORC dışında, iki şirket daha davet ediliyor. Davet edilen şirketlerden VONA Özel Eğitim Kurumları ‘teşekkür mektubu’ verilerek ihaleden çekiliyor, ZEMRU Park Çevre Tasarım İnş. Eğit. Rekl. Oto. Tem. Gıda Tic. Ltd. Şti. de ihalelerin olmazsa olmaz belgelerinden ‘geçici teminat’ belgesini dosyasına koymadığı için eleniyor ve ORC şirketi, ihalede tek başına kalıyor. “Ankara Şebeke Suyu Kalitesi, Suyun Tasarruflu Kullanımı ve Vatandaşların ASKİ Hizmetlerinden Memnuniyetinin Araştırılması İşi” adı altında yapılan, Ankara’nın 25 ilçesinde 20 bin hanede, haneyi temsil eden en fazla kişi ile yapılacak ihaleyi, KDV hariç 170.000,00 lira bedelle üstlenen ORC ile ASKİ arasında 18 Ağustos 2017 gününde; işin, ‘sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 5 gün içinde başlanacağı’ ve ‘işe başlama tarihinden itibaren 15 günde bitirileceği’ yönünde sözleşme imzalanıyor. 39 maddeden oluşan ve 19’ncu maddesinde “İş programı ve işe başlama tutanağının onaylanmasını müteakiben işe başlanacağı” kaydedilen sözleşmenin taraflarca imzalanmasının hemen ardından, yani aynı gün ORC şirketinin sahibi Hayrettin Çakır, ‘işe başlama’ yazısını ASKİ’ye gönderiyor. ORC şirketi, bir gün sonra 19 Ağustos 2017’de 20 bin kişiyle anket yapma işine başlarken, ASKİ’nin işin takibi için oluşturulması gereken kontrol komisyonu ise, işe başlanmasından 3 gün sonra, yani 22 Ağustos 2017 tarihinde oluşturuluyor.”

Melih Gökçek hakkında bir suç duyurusu daha yapıldı

“20 bin hanede, haneyi temsilen en az bir kişiyle nasıl görüşülmüş soruşturulsun”

Bu yılın Ağustos ayında yapılan ihalenin 20 bin hanede, haneyi temsilen en az bir kişiyle yapılmasının öngörüldüğüne dikkat çeken Emir, işin 4 gün gibi kısa bir sürede yapılması ve ORC firmasına iş tesliminin ertesi günü 170 bin lira ödenmesini normal işleyiş olmadığını kaydetti.

CHP’li Emir, bu yıl aynı içerikte yapılan iki ihalenin parasal üst limitinin Kamu İhale Kanunu’nun belirlediği 195.205,00 lira olan sınırın altında tutulmasında özel bir amaç olduğunu vurgulayarak, “Böylelikle söz konusu ihaleler, firmalar davet edilerek pazarlık esasına dayanan 21/F ile yapılıyor ve adrese teslim ediliyor. Ankara’nın kaynaklarını yıllarca belli odaklara ve şirketlere aktarmaktan çekinmeyen; son yıllarda AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaşadığı ifade edilen sorunlardan kaynaklı son dönemi olacağını anlayan ve bu nedenden oğlu Osman Gökçek’i önce bir ilçe belediye başkanlığı, bu olmayınca da Ankara Ticaret Odası başkanlığına getirmek için çalışan İ.Melih Gökçek, anlaşılan son çare giderayak belediye bütçesini boşaltmayı hedefliyor.” dedi.

Melih Gökçek hakkında bir suç duyurusu daha yapıldı

Gökçek’in güzergah değişikliği meclis’te

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü’nün, Yenimahalle sınırları içindeki Ata Mahallesi’nden geçip, Eryaman 1-2 metro istasyonuna gidenlerle bu bölgedeki okullara öğrencilerin ulaşımını sağlayan 585 nolu ring aracının güzergahının değiştirilmesini Meclis gündemine taşıdı. CHP’li Emir, güzergah değişikliğiyle vatandaşların, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek’in gözde şirketlerinden Söğüt İnşaat’ın yaptırdığı Metromall Alışveriş Merkezi’ne yönlendirildiğini ifade ederek, “Güzergah değiştirilerek Söğüt İnşaat’a kıyak yapılırken, öğrenciler ve diğer mahalle sakinleri mağdur edilmiştir” dedi.

Melih Gökçek hakkında bir suç duyurusu daha yapıldı

İ.Melih Gökçek’in kasası olduğu iddia Söğüt İnşaat

CHP’li Emir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinin gerekçesinde; “Ankara’nın merkez ilçelerinden Yenimahalle sınırları Ata Mahallesi, yaklaşık 40 bin vatandaşımızın yaşadığı bir yerleşim birimidir. Bu mahallede, özellikle son zamanlarda ciddi biçimde şehir içi ulaşım sıkıntıları yaşanmaktadır. Metronun Eryaman 1-2 istasyonları ile aynı bölgedeki okullara ulaşım için kullanılan 585 numaralı metro ring aracının güzergahı; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek’in kasası olduğu iddia edilen ve Ankara’daki asfalt ve kaldırım ihalelerinin neredeyse yarısından fazlasını alan; Söğüt İnşaat’ın yaptığı Metromall Alışveriş Merkezi’nin (AVM) ve konutlarının bulunduğu projenin açılış tarihlerinde; EGO Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından değiştirilmiştir. Değişiklikle Ata Mahallesi’nin yanı sıra Yavuz Sultan Selim Mahallesi sakinlerinin, Eryaman 1 ve 2’nci etaplar ile; buradaki Eryaman 1-2 metro istasyonlarına ulaşımları neredeyse imkansız hale getirilmiş; bunun yerine Söğüt İnşaat Metromall AVM’nin bulunduğu Devlet Mahallesi metro istasyonuna gitmesi adeta zorunlu kılınmıştır. Yapılan bu değişikliğin zamanlamasının, tam da Metromall AVM’nin açıldığı gün gerçekleştirilmesi çok manidardır” dedi.

Melih Gökçek hakkında bir suç duyurusu daha yapıldı

Murat Emir’in önergesinde yer verdiği sorular ise şöyle:

“-585 numaralı metro ring aracının güzergahı neden değiştirilmiştir?

-Metro ring aracının güzergâhının değiştirilmesiyle; Metromall AVM’nin lehine düzenleme yapıldığı ve bu şekilde söz konusu alışveriş merkezine müşteri yönlendirildiği iddiaları doğru mudur?

-Ata Mahallesi’nde ilk, orta ve lise düzeyinde okul var mıdır? Yoksa çocuklarını Eryaman 1-2 civarındaki okullara gönderen veliler; çocuklarının ulaşımlarını nasıl sağlayacaktır?

-585 numaralı metro ring hattını eski güzergahına döndürmek; veya Ata Mahallesi ve Yavuz Sultan Selim Mahallesi’ndeki vatandaşlarımızı Eryaman 1-2’ye ulaştırmak için yapılan bir çalışmanız var mıdır?”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica