İGF

Milyonlarca sürücüye büyük kolaylık sağlayacak köprü açıldı

Osmangazi Köprüsü’nden sonra aynı sistemle temeli 2018 yılında atılan yeni Tohma köprüsü 517,5 metre uzunluğunda ve 21 metre yükseklik ile 16 metre genişliğinde inşa edildi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini Malatya üzerinden Karadeniz’e bağlayacak, itme sürme yöntemiyle inşa edilen köprünün açılışıyla Malatya, güvenli ve hızlı ulaşıma kavuştu.

MALATYA (İGFA) – Malatya-Sivas karayolunda bulunan Karakaya Baraj Gölü üzerinde ‘itme sürme yöntemi’ ile inşa edilen Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans katılımı ile ulaşıma açıldı.

Yapımında 12 bin metreküp beton, 2 bin 700 ton çelik ile 4 bin 360 metre fore kazık kullanılan köprünün kenarları ise deprem izolasyonlu olarak yapıldı. Çift şeritli eski köprünün yanına inşa edilen yeni Tohma Köprüsü, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini Malatya üzerinden Karadeniz’e bağlayacak.

İtme-Sürme Yöntemi ile yapılan köprümüzün kirişleri için 2 bin 700 ton çelik, 13 bin metreküp demirli beton ve 4 bin 500 ton betonarme demir kullanıldı. Köprü imalatında; 146 bin metreküp yarma kazı yapıldı. Proje ile Malatya-Hekimhan-Sivas arasında kuzey-güney aksında bölünmüş yol bütünlüğü sağlandı.

Kamuoyuna açıklanan Karayolları Trafik Güvenliği Eylem Planı’ndaki hedeflere uygun olarak çalıştıklarını kaydeden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bu yol ve köprü ile birlikte, Malatya’nın konforlu, güvenli ve hızlı ulaşım ihtiyacını sağlarken, trafik kazalarını da azaltmış oluyoruz” dedi.
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica