Genel

Mülkiye Tiyatro Topluluğu ve diğer öğrenci toplulukları kapatıldı

Mülkiye Tiyatro Topluluğu ve diğer öğrenci toplulukları kapatıldı Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Mülkiye’deki öğrenci topluluklarının çalışmalarına izin vermedi. Başvurusu kabul edilen tek topluluk olan Mülkiye Gençlik Kulübü, “Diğer toplulukların da en kısa zamanda aramıza katılması diliyoruz” şeklinde açıklama yaptı. Mülkiye Tiyatro Topluluğu ve diğer öğrenci toplulukları kapatıldı detaylar haberimizde…

Mülkiye Tiyatro Topluluğu ve diğer öğrenci toplulukları kapatıldı

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (Mülkiye) öğrenci topluluklarının çalışmalarına izin vermedi.

“Fakülte düzeyinde topluluk kurulmasını yasakladılar”

Geçtiğimiz dönem başında öğrenci topluluklar için yeni bir düzenleme yapan ve fakülte düzeyinde topluluk kurulmasını yasaklayan ve yeni şartlar getiren Ankara Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı (SKS), danışmanı SBF’den (Mülkiye) olan tek bir topluluğa izin verdi.

“Mülkiye’den sadece Mülkiye Gençlik’i kabul etti”

Yıllardır çalışmalarını sürdüren Tiyatro Topluluğu, Mülkiye Bisiklet Topluluğu, Sosyalist Düşünce Topluluğu, Yenilikçi Düşünce Topluluğu, Mülkiye Ekonomi Topluluğu ve Edebiyat Topluluğu’nun başvuruları reddedildi. SKS, kabul edilen öğrenci topluluklarının listesini yayınladı. Toplam 51 öğrenci topluluğunun başvurusunu kabul eden SKS, Mülkiye’den sadece Mülkiye Gençlik’i kabul etti.

“Mülkiye Gençlik Kulübü dışında tüm topluluklara izin yok”

Başvurusu kabul edilen tek topluluk olan Mülkiye Gençlik Kulübü’nün, sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Mülkiye’nin en eski topluluklarından @SBFTT de dahil olmak üzere fakültemiz bünyesinde faaliyet gösteren birçok topluluğun SKS topluluklar listesinden çıkarıldığını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz” dendi. Açıklamada, “Fakültemizdeki diğer toplulukların da en kısa zamanda aramıza katılması dileklerimizle…” ifadesi yer aldı.

“Kapatıldık ey Tüllab! Unutma bizi”

Kapatılan topluluklardan “SBF Tiyatro Topluluğu” farklı illerde turnelere giderek oyunlar sahneliyordu. Topluluk, sosyal medya hesaplarından, “Kapatıldık ey tüllab! Unutma bizi…” paylaşımını yaptı.

“Çalışmalar belirsiz…”

Topluluğun akıbetinin SKS’nin yapacağı değerlendirme sonucu belli olacağını belirten topluluk öğrencileri, Dekanlığın çalışabilecekleri mekân göstermemesi durumunda çalışmaların nasıl yürütüleceğinin belirsiz olduğunu ifade ettiler.

“Mülkiye geleneği her yönüyle yok edildi”

Mülkiye’deki Tiyatro Topluluğu’nun kapatılmasına aynı fakültenin öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak da tepki gösterdi. Altıparmak, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Bir gün bunun muhasebesi yapılır umarım”

“Koca Mülkiye geleneği 1.5 yılda her yönüyle yok edildi. İnek Bayramından, İnsan Hakları Merkezine, tiyatro topluluğundan atılan hocalarına Mülkiye yok edildi. Bir gün bunun muhasebesi yapılır umarım.” duvar

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica