Siyaset

Mustafa Kamalak: “Erdoğan 2023’te aday olamaz”

Mustafa Kamalak: “Erdoğan 2023’te aday olamaz” … Saadet Partisi eski Genel Başkanı Mustafa Kamalak, 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez aday olamayacağını söyledi. detaylar haberimizde…

Mustafa Kamalak: “Erdoğan 2023’te aday olamaz”

Saadet Partisi eski Genel Başkanı ve hukukçu Mustafa Kamalak TV5’te yayımlanan Kulis Ankara programına konuk oldu. Kamalak, yeni anayasa hazırlığı, mevcut hükümet sistemi ve Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kamalak, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez aday olup olamayacağı konusunda “Eğer gerçekten seçimler 2023’te, vaktinde yapılacak olursa Tayyip Bey anayasaya göre aday olamaz. Meclis erken seçime karar verirse o zaman Sayın Cumhurbaşkanı üçüncü defa aday olabilir. Başka yolu yok” ifadelerini kullandı.

“BİR KİMSE EN FAZLA 2 DEFA CUMHURBAŞKANI SEÇİLEBİLİR”

Kamalak, Erdoğan’ın üçüncü kez aday olma ihtimalini hukuki çerçevede şu sözlerle değerlendirdi:

“Eğer gerçekten seçimler 2023’te vaktinde yapılacak olursa Tayyip Bey aday olamaz anayasaya göre. Şüphesiz. Çünkü Anayasanın 101. Maddesinin 2. Fıkrası gayet açık: Cumhurbaşkanı’nın görev süresi 5 yıldır. Bir kimse en fazla 2 defa Cumhurbaşkanı seçilebilir. Bunun bir istisnası var o da 116. Maddenin 3.Fıkrası… Orada da deniyor ki; Cumhurbaşkanı’nın ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir. Eğer 2023’e kalmadan, vaktinden önce Meclis erken seçime karar verirse o zaman, Anayasanın 116. Maddenin 3. Fıkrasına göre, Sayın Cumhurbaşkanı üçüncü defa aday olabilir. Başka yolu yok.”

“ALLEM KALLEM SÖZ ALINDIYSA BİLEMEM”

Kamalak, “Sayın Cumhurbaşkanı çok kararlı ve ısrarlı bir şekilde seçim 2023’te, tam da vaktinde olacak diyor. Maddeyi farklı mı yorumluyorlar?” sorusuna, “Farklı yorumladıklarını sanmıyorum” diyen Kamalak, “Eğer Yüksek Seçim Kurulu’ndan, hani Belediye Başkanlık seçimlerinde olduğu gibi çok afedersin, allem kallem biçiminde bir söz alındıysa onu bilmem ama Anayasa gayet açık” dedi.

“KIRMIZI ÇİZGİ BAŞKANLIK SİSTEMİ”

Kamalak, “Şimdi Sayın Cumhurbaşkanımız anayasayla ilgili olarak iki ön şart koyuyor. Bir, ‘Anayasanın değiştirilemez maddelerine dokunulamayacaktır, kırmızı çizgimiz.’ Kabul, sonra? ‘Başkanlık Sistemi de kırmızı çizgimiz,’ diyor. Aslında kırmızı çizgi olan Sayın Cumhurbaşkanı açısından burada kanaatimce, Başkanlık Sistemi’dir. Anayasanın ilk 3 maddesinde teminat altına alınmış olan, değiştirilmesi dahi yasaklanmış bulunan maddelerle kimsenin ilgilendiği yok aslında. Asıl itibariyle burada en şart, Başkanlık Sistemi’dir. Ona dokunulmayacak” diye konuştu. gazeteduvar

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Yandex.Metrica