Ekonomi

Müsteşar Lojmanı beğenmedi 223 bin liraya kiralık evi döşedi

Müsteşar Lojmanı beğenmedi 223 bin liraya kiralık evi döşedi Kendisine tahsis edilen konutu beğenmeyen Osman Çelik, Beştepe’de 3 bin 450 TL bedelle başka bir konut kiraladı. Müsteşar Lojmanı beğenmedi 223 bin liraya kiralık evi döşedi

Müsteşar Lojmanı beğenmedi 223 bin liraya kiralık evi döşedi

Eski Hazine Müsteşarı, Türk Exımbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Vakıf Katılım Bankası Yönetim Kurulu üyesi Osman Çelik’e 2016’da Hazine Müsteşarlığı görevine geldikten sonra Ankara Çankaya’daki Pembe Köşk Sitesinde bir konut tahsis edildi. Ancak konutun iki yıldır kullanılmadığını gerekçe gösteren Çelik, Beştepe’de 3 bin 450 TL’ye başka bir konut kiraladı ve daireye 223 bin TL’lik eşya aldı.

Satın alanlara soruşturma açıldı…

Fakat aksesuar ve mobilyaların piyasanın üzerinde fiyatla alındığının ortaya çıkmasından sonra satın alma işlemini yapan personel hakkında soruşturma açıldı. Daha sonra olayda ihmali olan personelle ilgili idari işlem yapılarak en alt düzeyde ceza verildi. Ardından da verilen cezanın, personelin olumlu sicili dolayısıyla uygulanmaması kararlaştırıldı.

Müsteşarı, etik kurul’a şikayet ettiler…

Yaşanan olay şikayet üzerine Kamu Görevlileri Etik Kurulu‘na taşındı. Etik Kurul, yaşanan olayı inceleyerek oy çokluğu ile eski Hazine Müsteşarı Osman Çelik‘in “Etik dışı davrandığını” belirledi. Kurul kararında tüm bu olayların sonucunda görevini yapan personelin mağdur edildiği sonucuna varıldığı da vurgulandı.

“Müsteşarın bilgisi dahilinde yapıldı”

Kurul kararında dönemin Hazine Müsteşarı Osman Çelik‘in kendisine tahsis edilen konut yerine yeni bir konutun kiralanarak içine eşya alınması sürecinde aile fertlerinin refakatinde yapıldığının dolayısıyla müsteşarın bilgisi dahilinde yapıldığının anlaşıldığı ifade edildi.

Kararda şu ifadeler kullanıldı: “Hazine Müsteşarı Osman Çelik‘in ‘Kamu görevlileri, kamu yönetimine güveni sağlayacak şekilde davranırlar; ve görevin gerektirdiği itibar ve güvene layık olduklarını davranışlarıyla gösterirler. Halkın kamu hizmetine güven duygusunu zedeleyen şüphe yaratan ve adalet ilkesine zarar veren davranışlarda bulunmaktan kaçınırlar’ hükmüne aykırı olarak etik dışı davrandığına karar verilmiştir.”

Müsteşar: “fazla masraf olmasın diye yaptım”

Osman Çelik ise savunmasında, kendisine tahsis edilen konutun eski ve büyük olması nedeniyle tadilat; ve eşya masrafının fazla olacağının anlaşılması nedeniyle yeni bir konut kiralama yoluna gidildiğini belirtti. Çelik savunmasında, “Satın alınan eşyaların Hazine Müsteşarlığı makamına alındığını, görevi sona erdikten sonra daireyi boşaltarak teslim ettiğini” vurguladı. Sözcü‘den Can Özçelik‘in haberine göre, müsteşar hem kendisinin hem de eşinin alımı yapılan eşyalara ilişkin olarak herhangi bir marka ve model taleplerinin olmadığını da ifade etti.

Etik Kurul‘un bürokratlar üzerinde bir yaptırımı yok ancak alınan karar Cumhurbaşkanlığı’na iletiliyor. Etik dışı davrandığı tespit edilen Osman Çelik ise Vakıf Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

Adı geçtiğimiz yıl da gündeme gelmişti

Osman Çelik’in ismi Hazine Müsteşarıyken, dünürü Mustafa Balcı’nın BDDK üyeliğine atanmasıyla da gündeme gelmişti. Çelik, dünürünün atanması için hiçbir makamla görüşmediğini kendisinin konudan sonradan haberdar olduğunu söylemişti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica