Siyaset

Nazlıgül: “bayram öncesi tüm otoparklar ücretsiz olsun”

Nazlıgül: “bayram öncesi tüm otoparklar ücretsiz olsun” … Nazlıgül; “Sokağa çıkma yasağı ve sonrasındaki tedirginlik belki de esnafımızın günlerce siftahsız dükkan kapatmasına sebep oldu” dedi. detaylar haberimizde…

Nazlıgül: “bayram öncesi tüm otoparklar ücretsiz olsun”

Nazlıgül’den başkanlara öneri

DP Kocaeli İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, belediye başkanlarına seslenerek, “Bayram öncesi tüm otoparkları ücretsiz yapın” dedi.

“Esnafımız biraz canlılık yaşasın”

Demokrat Parti Kocaeli İl Başkanı Mustafa Nazlıgül yaptığı açıklamada; “Herkesin bildiği üzere 31 Temmuz Cuma günü Kurban Bayramı’nı eda edeceğiz. Esnafımız bayram arifesinde belki biraz canlılık yaşayacak. Ülkemizdeki ekonomik sıkıntıları bir yana koyalım; insanlarımız uzunca bir süredir pandemi denilen illetle mücadele ediyor. Ülkedeki tüm ekonomiyi etkileyen bu süreçten küçük esnafımız çok daha fazla etkilendi. Sokağa çıkma yasağı ve sonrasındaki tedirginlik belki de esnafımızın günlerce siftahsız dükkan kapatmasına sebep oldu.

“Amaç esnafa destek vermektir”

Şimdi bayram öncesi alışveriş beklentisi, esnaflarımızda had safhada. Hal böyle olunca bizlere düşen; kent esnafımızın yanında olmak, onlara destek vermektir. Bizlerin elinden gelen mümkün olduğunca tüm alışverişlerimizi yerel esnaflardan yapmaktır. Elimizden gelen maalesef bu kadardır.

Ancak kenti yönetenlerin esnafa bizlerden daha çok destek vermeleri gerekmektedir. Kamuoyunda son dönemlerde ücretsiz olan otoparkların ücretli hale getirilmesi epeydir konuşuluyor. Esnafa verdiği zararı dile getirmiştik.

Bu noktada Demokrat Parti olarak naçizane bir kaç önerimiz olacak. Bayram öncesi belki son bir hafta, belki son on gün İzmit Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, Gazi Lisesi bahçeleri ve hatta eski Perşembe Pazarı alanı daha önce dönem dönem yapıldığı gibi otopark olarak kullanılmalı. Esnaftan alışveriş yapan ve faturasını, fişini ibraz edenlere ücretsiz veya çok cüzi bir rakam karşılığı kullandırılmalı. Ayrıca bu uygulama bayrama son üç beş gün kala şehir içi parkomatlarda da tüm ilçeler dahil uygulanabilir.

“AVM’lerin mantar gibi çoğaldığı bir dönemdeyiz”

Kent idarecilerinin atacağı bu; kendilerince küçük bir adım, aylardır çöküntü çeken, kirasını geciktiren, çalışan sayılarını düşürmek zorunda kalan esnafımızın çifte bayram etmesini sağlayacaktır. AVM’lerin mantar gibi çoğaldığı bir dönem yaşıyoruz. Bu çoğalma ile birlikte İzmit başta olmak üzere tüm ilçelerdeki kepenk kapatan yerel esnaf sayılarımız da artmaktadır.

İzmit çarşı esnafının cazibe merkezi olması için ne bir sinema ne bir tiyatro ne bir kütüphane ne bir gençlik merkezi; insanları çekecek hiçbir sosyal aktivite yok.

Maalesef esnafa destek vermesi gereken belediyeler her köşe başını, sokak başını mesken tutan ulusal market ve markalara çok kolay ruhsat vermekte hatta ruhsat için başvuran yerel esnafa çok daha yüksek ruhsat bedelleri istemekteler.

Belediyelerin görevi; başta kendi ilçesinin, kendi kent halkının yanında olmak, vergisi dahil tüm gelirini başka şehirlere veren Ulusal zincirlerden önce kendi esnafının yanında olmaktır. Bu bayram öncesi belediye ve vatandaşımızdan beklentimiz esnafımıza destektir” ifadelerine yer verdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica