Siyaset

Ne oldu da AKP ile bir koalisyon kurmak zorunda kaldınız

Ne oldu da AKP ile bir koalisyon kurmak zorunda kaldınız CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP ve MHP’nin ortaklaşa çıkardığı koalisyon yasasının bir ‘Zihni Sinir Projesi’ olduğunu söyledi. Yarkadaş MHP’yi de sert bir dille eleştirerek ‘ya özeleştiri versin ya da AKP’den özür dilesin’ ifadelerini kullandı. Ne oldu da AKP ile bir koalisyon kurmak zorunda kaldınız detaylar haberimizde…

Ne oldu da AKP ile bir koalisyon kurmak zorunda kaldınız

Aralıksız 20 saatlik çalışmak zorunda bırakılmayı kınadı…

TBMM Genel Kurulunda ittifak yasası görüşmelerinde söz alan ve kürsüden görüşlerini dile getiren Yarkadaş, milletvekillerinin aralıksız bir şekilde 20 saat çalıştırılmasını kınadı.

Yarkadaş genel kurul konuşmasında şu noktaların altını çizdi:

“Vodvil, anlamsız ve saçma sapan bir sürü sözün peş peşe gelmesidir”

“Yaklaşık yirmi saattir aralıksız süren saçma bir çalışmanın içindeyiz. Tiyatrocular bu tür durumları anlatmak için bir kavram kullanır ve içinde bulunduğumuz durumlara vodvil der… Vodvil, anlamsız ve saçma sapan bir sürü sözün peş peşe gelmesidir. Şu anda, ne yazık ki AKP ve MHP koalisyonuyla birlikte getirilen elimdeki şu teklif de hakikaten bir vodvil.”

Ne oldu da AKP ile bir koalisyon kurmak zorunda kaldınız

“Topluma hangi yararı olacak”

“Bu kanunun içeriğinde ne var, ne anlatıyor, topluma hangi yararı olacak, bu kanunlar çıktığında kim bundan nasıl faydalanacak, toplum bunları nasıl öğrenecek, hiç kimse bilmiyor.”

“Oy aldığınız insanlardan bu kanunları kaçıracak kadar aceleniz nedir?”

“Tiyatrodan başladık, operadan ve baleden devam edelim. Saraydan Kız Kaçırma balesi vardır biliyorsunuz. Biz ise şimdi sizin yüzünüzden ‘halktan yasa kaçırma’ oyununu oynuyoruz. Nedir aceleniz sayın milletvekilleri? Gecenin saat on ikisinde, birinde, ikisinde oy aldığınız insanlardan bu kanunları kaçıracak kadar aceleniz nedir? Aceleniz mi var yoksa toplumun önüne böyle saçma sapan bir kanun getirdiğiniz için utancınız mı var? Acaba utandığınız için mi bu teklifi halkın önünde savunamıyorsunuz.”

“Arkamdaki saat 17.25’te duruyor”

“Sayın Bahçeli, Milliyetçi Hareket Partisinin Sayın Genel Başkanı, birkaç yıl önce verdiğiniz bir röportajda ‘Arkamdaki saat 17.25’te duruyor’ demişti. Şimdi ne oldu da o 17.25’in saatinin yelkovanı, akrebi birbirini hızlıca kovalamaya başladı ve bütün bunlar ortaya çıktı.”

“Sayın Bahçeli, o gün mü haklıydınız, bugün mü haklısınız?”

“Sanırım, Milliyetçi Hareket Partisinin topluma bu anlamda ya bir öz eleştiri vermesi ya da o günkü sözlerinden dolayı özür dilemesi gerekiyor. Sayın Bahçeli, o gün mü haklıydınız, bugün mü haklısınız? O gün mü doğruyu söylüyordunuz yoksa bugün mü doğruyu söylüyorsunuz? Ne oldu da 17-25 Aralığın günahkarı AKP’yle bir koalisyon kurmak zorunda kaldınız ve ne oldu da yangından mal kaçırırcasına bu teklifi gece vakti geçirmek zorunda kaldınız? Hakikaten merak ediyorum.”

Ne oldu da AKP ile bir koalisyon kurmak zorunda kaldınız

“Halk sizin bu yaptıklarınızı görüyor”

“Bu teklifi hazırlayanlar, neden çıkıp toplumun önüne Meclis TV’nin açık olduğu saatlerde anlatma cesaretini gösteremiyor? Bunun herhalde bir cevabının olması gerekir. AKP‘ye oy vereceksin, MHP’ye sayılacak, MHP’ye oy vereceksin, AKP’ye sayılacak. Sizin bu Zihni Sinir projelerinizi gördükçe Cem Yılmaz’ın o filmi aklıma geliyor. Hani meşhur sahne vardır ya, köy meydanına televizyonu kurarlar, Yılmaz Erdoğan televizyonun karşısına geçer, Zeki Müren o anda şarkı söyler, köylüler merakla sorar ‘Zeki Müren de bizi görecek mi?’ diye. Hakikaten halk sizin bu yaptıklarınızı görüyor da siz halkın size nasıl baktığını görecek misiniz? Elbette göremezsiniz… çünkü halkı adeta uyutarak, gerçek ve mecazi anlamda uyutarak oy aldığınız insanlara saygısızlık yapıyor, getirdiğiniz kanunları onların gözlerinin içine bakarak savunma cesareti dahi gösteremiyorsunuz.”

“MHP’nin her istediğini yapar bir duruma düştük”

“Emin olun ki sizin yerinizde olmak istemezdim. Eminim ki siz şu anda benim yerimde olmak ve bu kanunlara karşı çıkmak istiyorsunuz. İçinizden ne düşündüğünüzü biliyorum. ‘Ya arkadaş, biz yüzde 50’lik bir partiyken nasıl oldu da geldik MHP’nin her istediğini yapar bir duruma düştük?’ diye kendi kendinize bunları sorduğunuzu biliyorum. Bundan rahatsız olduğunuzu da biliyorum.”

Ne oldu da AKP ile bir koalisyon kurmak zorunda kaldınız

“Bazı vekiller bize not gönderiyorlar”

“Çünkü milletvekili arkadaşlarınız arkadaşlarımıza not gönderiyor. ‘Ya, ne yapın edin!’ de bu saçma yasayı çıkarttırmayın, biz hakikaten bunu halka anlatmakta zorlanıyoruz’ diyorlar.”

“Bu milletvekili koltuklarından bizim gibi binlerce insan geçti”

“Bence biraz sonra bu kanunun maddelerinin tamamı oylanırken elinizi vicdanınıza koyun ve bir kez olsun, evet bir kez olsun inanmadığınız bir şeye “hayır” deme cesaretini gösterin. Emin olun hiçbir şey olmaz. Bu milletvekili koltuklarından bizim gibi binlerce insan geçti. Ne olur? Bir kere daha milletvekili seçilmezsiniz. Ama en azından yarın torunlarınıza, çocuklarınıza, eşlerinize gururla, onların yüzüne, gözüne, böyle inançla bakarak ‘Ben o saçma kanuna, Türkiye’yi bölecek, parçalayacak, ayrıştıracak kanuna sabah yedi buçukta, sekizde ‘hayır’ verdim.’ demenin onurunu yaşarsınız.”

“İnanmadığınız bir şeye ‘Hayır’ deyin”

“Ben bugün size bunu söylemek zorundayım ve bunu tarihsel misyonum gereği bir kez daha dile getiriyorum. Gelin, bir kez, hayatta bir kez, inanmadığınız bir şeye ‘Hayır’ deyin.”

“A haber muhabirine MHP’liler tarafından yapılan saldırıyı kınadı”

Öte yandan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, MHP milletvekilleri ile danışmanlarının A haber Muhabirine yönelik kuliste gerçekleşen saldırıyı kınadı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica