Ekonomi

Neslişah Sultan Yalısını 110 Milyon Liraya Selçuk Dereli satın aldı

Neslişah Sultan Yalısını 110 Milyon Liraya Selçuk Dereli satın aldı Beyazıt, büyük bir borç batağına girdi. Piyasaya yaklaşık 80 milyon TL civarında borcu olan Beyazıt, alacaklılar sıkıştırınca çareyi New York’a gitmekte buldu. Neslişah Sultan Yalısını 110 Milyon Liraya Selçuk Dereli satın aldı detaylar haberimizde…

Neslişah Sultan Yalısını 110 Milyon Liraya Selçuk Dereli satın aldı

Galatasaray Kulübü eski başkanı, Türkiye’nin sayılı zenginlerinden, zamanının vergi rekortmeni Selahattin Beyazıt’ın Kandilli’deki Neslişah Sultan Yalısı (Prenses Monheim Yalısı) oğlunun borçları nedeniyle 2012 yılında icradan satışa çıkmış ve 80 milyon 873 bin TL bedelle GSD Holding bünyesine geçmişti.

Sinan Dereli aldı…

Uzun yıllar davalara konu olan yalı, geçtiğimiz aylarda GSD Holding tarafından yeniden satışa çıkarıldı. Alınan bilgiye göre, Neslişah Sultan Yalısı, 110 milyon TL’ye (28 milyon dolar) İstanbul Motor Piston’un ortağı olan işadamı Sinan Dereli tarafından satın alındı.

Oturmak için mi aldı?

Dereli’nin uzun zamandır yalı satışının olmadığı bir dönemde satın alma işlemi yapması ise yalıyı oturum amaçlı kullanabileceği yorumlarına neden oldu.

30 M2 havuzu var…

14 yıl Beyazıt ailesi tarafından kullanılan Kandilli’deki Neslişah Sultan Yalısı, Boğazın küçük yalılarından biri ve 400 metrekarelik bir kullanım alanına sahip. Devasa bir salonu bulunan yalının sadece giriş katında beş odası var. Yalının bahçesinde ise 30 metrekarelik özel bir havuz yer alıyor.

Oğlunun borçlarını üstlendi…

1996’da ünlü oyuncak markası Toys’R’Us’ı Türkiye getiren Murat Beyazıt, Mart 2008’de bu markayı bırakıp kendi markası Toyiki’yi yarattı. 32 mağazalı bir zincir haline getirdiği Toyiki’de hızlı büyümenin yarattığı yönetim sorunu nedeniyle umduğunu bulamayan Beyazıt, büyük bir borç batağına girdi. Piyasaya yaklaşık 80 milyon TL civarında borcu olan Beyazıt, alacaklılar sıkıştırınca çareyi New York’a gitmekte buldu. Bu süreçte oğlu ile arası açılan Türkiye’nin sayılı zenginlerinden, itibarlı işadamı Selahattin Beyazıt ise oğlunun borçlarını üstlenmek zorunda kaldı.

Toyiki iflası batmasına neden oldu…

Selahattin Beyazıt, oğlu Murat Beyazıt’ın başında bulunduğu Toyiki oyuncak mağazaları zinciri iflas edince zora girdi. Toyiki için bankalardan kredi kullanmak zorunda kaldı. Yaklaşık 2 milyar dolarlık mal varlığına karşın krediyi ödemekte gecikince de ünlü işadamının iki yalısına icra geldi. Tekstil Bank’a olan 8 milyon TL’lik borcu nedeniyle bu bankanın Üsküdar Kandilli’deki o dönemde 80 milyon TL değer biçilen yalısına ipotek koyduruldu.

İstanbul Boğazı’nda 660 Yalı var

İstanbul Boğazının mücevherleri olarak bilinen yalılar her dönem ilgi odağı oldu. Boğazın İki yakasında toplam 660 yalı var ve bunlardan 366’sı birinci ve ikinci derece tarihi eser niteliğinde bulunuyor.

Semt fiyatı belirliyor…

İlçe bazında bakıldığında Sarıyer’de 136, Beykoz’da 109, Üsküdar’da 84, Beşiktaş’ta İse 37 tarihi eser niteliğinde yalı var. Bu yalıların fiyatlarını belirleyen en önemli etken bulundukları semt oluyor.

Boğaziçi – Fatih köprüleri arası değerli…

Boğazdaki yalıların en değerlileri Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ile 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü arasında olanları. Lokasyon kriterinin hemen ardından, tarihi eser vasıflı, yüksek tavanlı, tam müstakil (bitişik nizam olmayan), rüzgara çok açık olmayan, geniş rıhtımlı olması gibi nitelikler de yalının değerini artırıyor.

Fiyatlar 4 ila 100 Milyon dolar arasında

İstanbul’un en pahalı gayrimenkullerinden olan yalıların fiyatları 3 milyon 750 bin dolardan başlayıp 95 milyon dolar seviyesine kadar ulaşabiliyor.

Miras sattırıyor…

En pahalı yalıyı 95 milyon dolarlık fiyatıyla Rumelihisarındaki Zeki Paşa Yalısı oluşturuyor. Boğazdaki yalıların el değiştirmesindeki en önemli etken ise miras yoluyla mal paylaşımları oluyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica