Genel

OHAL İnceleme Komisyonu lağvedilip hukuksal süreç başlatılsın

OHAL İnceleme Komisyonu lağvedilip KESK Kocaeli Şubeler Platformu, faks eylemi PTT de gerçekleştirdi. Faks eylemi öncesi yapılan açıklamada, OHAL İnceleme Komisyonunun hiçbir aşamada açık ve şeffaf bir faaliyet yürütmediği vurgulandı. OHAL İnceleme Komisyonu lağvedilip detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

OHAL İnceleme Komisyonu lağvedilip …

KESK Kocaeli Şubeler Platformu, faks eyleminde…

PTT İzmit Şubesi önünde faks eylemi öncesinde açıklama yapan KESK Kocaeli Şubeler Platformuna HDP ve KODA üyeleri de destek verdi. BES Şube Sekreteri Yeliz Yılmaz Karstarlı‘nın okuduğu basın açıklamasında; OHAL İnceleme Komisyonunun lağvedilerek KHK ile ihraç edilen tüm kamu emekçilerinin görevlerine iade edilmesi istendi.

“Başvurucular halen ne ile suçlandıklarını bilmemektedirler”

OHAL KHK’si ile gerçekleşen ihraçların hiç birinde kamu emekçilerine savunma hakkının tanınmadığını aktaran Yeliz Yılmaz Karstarlı; “OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu çalışma usul ve esasları doğrultusunda incelediği ve incelemekte olduğu dosyaların hiç birinde başvurucular halen ne ile suçlandıklarını bilmemektedirler. Bu hali ile komisyonun varlığı uluslararası sözleşmeler, Anayasa ve ilgili mevzuatlarda yer alan savunma ve adil yargılanma hakkına engel teşkil etmektedir” dedi.

Kamu emekçileri FAX eylemini PTT İzmit şubesinde gerçekleştirdi

“Kamu emekçileri görevlerine iade edilmeli”

Komisyonun etkin ve denetlenebilir bir hukuk yolu olmadığını hatırlatan Yeliz Yılmaz Karstarlı; “İhraçlara ilişkin başvuruları ele alması ve sonuçlandırması dosya yoğunluğundan ötürü yılları bulmakta; mağduriyet sürelerini uzatan bir hale bürünmektedir. Komisyonca itirazları hakkında olumlu karar verilen kişilere bile tam bir onarım ve tazminat garantisi yoktur” diye konuştu.

“OHAL İnceleme Komisyonu şeffaf bir faaliyet yürütmemektedir”

Komisyona başvuru yapan başvurucuların dosyalarının hangi aşamada olduğuna; Ve içeriğine dair karar açıklanana kadar herhangi bir bilgi alınamadığının altını çizen Yeliz Yılmaz Karstarlı; “Bu anlamıyla OHAL İnceleme Komisyonunun karar vermiş olduğu dosyalar da dâhil olmak üzere; hiçbir aşamada açık ve şeffaf bir faaliyet yürütmemektedir. Bu gerekçelerle, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun lağvedilerek, ihraç tüm kamu emekçilerinin görevlerine iadesi ile sosyal; ekonomik ve özlük haklarının tam tazmini için Cumhurbaşkanlığının ilgili yasal süreci başlatması gerekmektedir” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica