Genel

OHAL konusunda AKP meclis başkanlığına yasa teklifini sundu

OHAL konusunda AKP meclis başkanlığına yasa teklifini sundu vali, kamu düzeni veya güvenliğinin bozulacağına ilişkin “ciddi belirtilerin” bulunduğu hallerde on beş günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere ve çıkışı belirli kişiler için sınırlayabilecek. OHAL konusunda AKP meclis başkanlığına yasa teklifini sundu detaylar haberimizde…

OHAL konusunda AKP meclis başkanlığına yasa teklifini sundu

18 Temmuz’da sona erecek OHAL sonrası ile ilgili yeni düzenleme Meclis Başkanlığına gönderildi. Teklifte, OHAL uygulaması sonrasına dair yeni düzenlemeler bulunuyor. Teklifte valiler ile ilgili düzenlemeler de yer alıyor.

Valiye yasaklama yetkisi…

Düzenlemeye ilişkin teklif Meclis Başkanlığı’na sunuldu OHAL sonrası hayata geçmesi öngörülen düzenlemeye göre valilere ildeki belirli yerlere giriş çıkışları belirli kişiler için yasaklama yetkisi verilecek.

15 günle sınırlı yasaklama…

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’nın aktardığına göre vali, kamu düzeni veya güvenliğinin bozulacağına ilişkin “ciddi belirtilerin” bulunduğu hallerde on beş günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere ve çıkışı belirli kişiler için sınırlayabilecek.

Kişiler ve araçlar aranabilecek…

Sulh ceza hakimi kararı veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde; birlik komutanının yazılı emri üzerine askeri mahallerde kişilerin üstü ve araçları aranabilecek.

Asker kişiler dahil askeri mahallere giriş çıkışlar elektronik kapıdan olacak.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica