Genel

OHAL sonrası valilere geniş yetki veren kanun teklifi Anayasaya aykırı

OHAL sonrası valilere geniş yetki veren kanun teklifi Anayasaya aykırı Metin Feyzioğlu; “Bu yasa teklifi, valilerin istediği kişinin, istediği yere gelmesini yasaklayabilmesine imkân veriyor. Bu yetki Anayasadaki ‘seyahat hürriyeti’ temel hakkının kısıtlanması yetkisidir” dedi. OHAL sonrası valilere geniş yetki veren kanun teklifi Anayasaya aykırı detaylar haberimizde…

OHAL sonrası valilere geniş yetki veren kanun teklifi Anayasaya aykırı

OHAL sonrası valilere geniş yetki veren kanun teklifine alanında yetkin hukukçularımızdan itiraz geldi ve Anayasa’ya aykırı olduğunu söylediler.

Önde gelen Hukukçularımızın görüşlerinin özeti:

“Anayasa kişiye özel kısıtlama tedbiri uygulanmasına izin vermiyor”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu: Bu yasa teklifi, valilerin istediği kişinin, istediği yere gelmesini yasaklayabilmesine imkân veriyor. Bu yetki Anayasadaki ‘seyahat hürriyeti’ temel hakkının kısıtlanması yetkisidir. Anayasa kişiye özel kısıtlama tedbiri uygulanmasına izin vermiyor. Böyle bir yetki mevcut düzenlemelerde OHAL’de bile yok. Anayasaya aykırıdır.

“Keyfi düzenlemeler”

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu: Yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesince iptal edilebileceğini düşünüyorum. Temel hak ve özgürlükler bağlamında getirilen kısıtlamalar, gözaltı süresinin 12 güne uzatılması, valilere illere giriş-çıkışı 15 gün süresince kısıtlama yetkisi, idari birimlere verilen keyfi düzenlemelerdir.

“Hukukçuları aldatamazlar”

Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran: OHAL kalkmış gibi görünüyor ancak yerleşik yaşama OHAL yasayla oturtuluyor. Bu kandırmaca. Birilerini aldata bilirler ama hukukçulara anlatamazlar. Valilere verilen yetkiler OHAL’den fazla.

“Hukuk devleti açısından kaygı verici”

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Prof. Dr. Devrim Güngör: İdareye adli yetkiler verilmesi hukuk güvenliği açısından sorun yaratır. Hukuken kesin ve belirli bir anlamı olmayan ölçütlere göre ihraçların devam ettirilmesinin hukuk devleti açısından kaygı verici sonuçlara yol açacağı muhakkaktır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica