Genel

‘Öksüz firariyken para çekmiş, pasaport istemiş’

‘Öksüz firariyken para çekmiş, pasaport istemiş’ 15 Temmuz darbe kalkışmasının kilit isimlerinden firari sanık Adil Öksüz’e ilişkin yeni iddialar ortaya çıktı. Öksüz’ün sahte pasaport edinmeye çalıştığı ve aranırken banka hesaplarını kullandığı ortaya çıktı. ‘Öksüz firariyken para çekmiş, pasaport istemiş’ detaylar haberimizde…

‘Öksüz firariyken para çekmiş, pasaport istemiş’

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT), darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü’nde yakalandıktan sonra serbest bırakılan Adil Öksüz’e ilişkin yeni iddialar gündemde. Adil Öksüz’ün aranırken sahte pasaport edinmeye çalıştığı ortaya çıktı. Öksüz’ün yine arandığı tarihlerde iki ayrı hesaptan para çektiği de MASAK raporuyla belirlendi.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre, 15 Temmuz darbe girişiminin kilit isimlerinden olan ve bir süre Sakarya Sapanca’da kaldığı ileri sürülen Öksüz’le ilgili yeni bir iddia ortaya çıktı. İddia Sakaryalı İbrahim Cem Demir’e ait. ‘Silahlı tehdit’ suçundan ceza alarak 2016’da Geyve Açık Cezaevi’ne konulan ve Mart 2016’da cezaevinden kaçan Demir (30), sahte kimlikle dolaşırken 28 Şubat 2017’de yakalandı ve Maltepe Cezaevi’ne konuldu. Demir yaklaşık iki ay sonra, 13 Nisan 2017’de Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yazı yazarak, Öksüz hakkında bilgi vermek istediğini söyledi.

Para önemli değil

Demir, ifadesinde firari olduğu Ocak 2017’de soyadını bilmediği Atilla adlı arkadaşının “Bir tanıdığımın sahte kimliğe ve pasaporta ihtiyacı var” dediğini belirterek şunları söyledi: “Benim aracımla Sapanca’nın Soğucak yaylasına gittik. Bir şahıs yanımıza geldi. Yeşil gözlü, kilolu olmayan birisiydi. Yanında iki üç kişi vardı. Atilla onlardan birisinden fotoğraf aldı, bana gösterdi. Atilla yeşil gözlü şahsı gösterip ‘Benziyor mu’ diye sordu. ‘Benziyor’ dedim. Atilla’ya ‘Orjinal kimliği 1500 TL’ye yapıyorlar’ dediğimde, ‘10-15 bin önemli değil’ demişti.”

Atilla’ya, sahte kimlik yaptırdığı ‘Hakan’ adlı kişinin numarasını verdiğini belirten Demir, cezaevinde televizyonda izlediği Adil Öksüz’ün yaylada gördüğü kişi olduğunu savunarak, “Önceden basında ve televizyonda Öksüz’ü görmeme rağmen yaylada karşılaştığım şahsın bu şahıs olduğunu anlayamamıştım. Fakat daha sonra, aynı kişi olduğunu anladım.” ifadelerini kullandı.

İki hesaptan para eksilmiş

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre ise, Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) Adil Öksüz’ün para hareketlerine ilişkin gönderdiği raporda ise hesap hareketleri yer aldı. Rapora göre, Öksüz serbest kaldıktan ve hakkında yakalama kararı çıkartıldıktan sonra bankadaki hesaplarından para çekti. Öksüz’ün hesap bakiyesi, 17 Temmuz 2016’da 5 bin 460 TL iken 18 Temmuz 2016’da 2 bin lira eksilerek 3 bin 460 TL’ye düştü. Aynı hesapta 20 Temmuz 2016’da ise 886 lira para çekildi ve bakiye 2 bin 573 liraya indi. Öksüz’ün bir başka bankadaki hesabındaki bakiyenin 1 Temmuz 2016’da 5 bin TL iken, 19 Temmuz 2016’da bin lira eksilerek 4 bin liraya düştüğü belirlendi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica