İGF

Orman gönüllüsünde hedef 100 bin gönüllü

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, 14 bin olan orman yangını söndürme gönüllü sayısını 2022 yılı Mayıs ayına kadar 100 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

ANKARA (İGFA) – Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Ankara Kızılcahamam’da düzenlenen “Küresel Isınma ve İklim Değişikliği Sürecinde Orman Yangınları Çalıştayı” düzenlendi. 

Çalıştayın kapanışında konuşan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, yaz ayında yaşanan orman yangınları sürecinde bir yandan yangınları kontrol altına almaya çalışırken aynı zamanda kamuoyunda oluşan bilgi kirliliği ve manipülasyonla da mücadele etmek zorunda kaldıklarını dikkati çekerek, toplumun ormanlara bakışı ve ormanlar konusundaki hassasiyetinin takdire şayan olduğunu söyledi. 

Çalıştayın önemli başlıklarından birinin kamuoyunu doğru bilgilendirme olduğunu belirten Genel Müdür Karacabey, “Çalıştay neticesinde alınan kararlardan biri de ormancılığın ve yangın afetlerinin vatandaşımıza en doğru ve en anlaşılır şekilde anlatılması oldu. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki dönemde teşkilatımızın faaliyetlerini ve yangınlar sürecindeki iletişimimizi vatandaşlarımıza çok daha etkili bir biçimde anlatacağız” dedi.

Ayrıca dünyada sıcaklık rekorlarının kırıldığı 2021 yılında tüm olumsuz koşullara rağmen orman yangınlarıyla mücadelede Akdeniz ülkeleri arasında en başarılı konumda olduklarını ifade eden Karacabey, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak yangınla mücadelede görev alan 14 bin gönüllü sayısını proje kapsamında 2022 yılı Mayıs ayına kadar 100 bine çıkarmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica