Sağlık

Oruç migreni tetikliyor

Hafif ve sağlıklı besinler tüketmek gerekiyor, yoksa, Oruç migreni tetikliyor. Orucun migreni tetikleyeceği ve migren hastaların oruçluyken ilaç alamayacağı için ataklarının artabileceğini belirten Kocaeli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Gülmine Dündar, oruç tutacak olan migren hastalarına önemli uyarılarda bulundu. Tükettiğimiz besinlere göre, Oruç migreni tetikliyor.

Oruç migreni tetikliyor

Ramazan’la birlikte en fazla duyulan sağlık sorunlarının başında baş ağrıları geliyor.
Oruç tutmak isteyen migren hastalarını oruç süresinin uzunluğu ve sıcak havanın etkisi endişelendiriyor.

Kocaeli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Gülmine Dündar, Ramazan ayında nöroloji polikliniklerine ve acil servislere migren krizi nedeni ile başvuruların arttığını belirterek oruç tutmak isteyen migren hastalarına şu uyarılarda bulundu.

TETİKLEYİCİ GIDALARDAN UZAK DURULMALI

Atak sıklığı az olan ve oruç tutan hastaların bol sıvı almaları gerektiğini söyleyen Kocaeli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Gülmine Dündar, “Baş ağrılarından korunmak için Ramazan’da hafif ve sağlıklı besinler tüketmek gerekir.
Açlık süresinin uzun olması nedeniyle sıvı kaybı da fazla olacaktır.

Bunun için iftar ve sahur saatleri arasında bol su içmek ve bu açığı kapatmak oldukça önemlidir. İftarda aşırı yağlı, karbonhidrat ve kızartma şeklindeki gıdalardan ziyade sebze yemekleri tüketilmelidir.

İftardan sonra sık sık ve az az beslenilmelidir.
Bu süre zarfında uyku düzeninin değişmesi de atak sıklığını artırabilir.

Açlık ve atak sıklığının artması kişiyi sinirli yapabilir.
Beraberinde stres faktörünün olmaması için günde en az 30 dakika süren tempolu açık hava yürüyüşleri yapılmalıdır” dedi.

KADINLARDA DAHA FAZLA GÖRÜNÜYOR

Migrenin, ataklar halinde gelen, saatlerce sürebilen, genellikle başın bir tarafını tutan ve zonklayıcı tarzda ağrıya neden olan bir hastalık olduğunu belirten Kocaeli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Gülmine Dündar, migren ağrısının erkeklerin yüzde 6’sında, bayanların ise yüzde18’inde göründüğünü söyledi.
Dündar, “Özellikle kadınlarda daha sık görülen migren ataklarını uzun süren açlık periyotları tetikler. Normal beslenen bir insan öğün atladığında bile migren ağrıları tetiklenebilir.
Atak sıklığı fazla olan ve özellikle açlıktan dolayı migren atakları tetiklenen hastaların oruç tutmamaları gerekir. Ağrı sırasında baş dönmesi ve bulantı olabilir.
Ayrıca hastalar ışığa, gürültüye ve kokulara karşı hassas olabilirler.

Bu nedenle ağrının başlayacağı hissedildiğinde karanlık, sessiz bir odada dinlenip uyumak migrene iyi gelecektir” dedi.

İLAÇ DIŞI YÖNTEMLER

Dündar, “Sıklığı ayda 1-2’den fazla olmayan ataklar şeklinde ağrısı olan ve ilaç dışı yöntemlerle ataklarını geçirebilen kişiler, sahur ve iftar öğünlerini düzgün takip etmek kaydıyla oruç tutabilirler” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica