Ekonomi

Osmangazi Köprüsünün Faturasını köprüden geçmeyen halk ödüyor

Osmangazi Köprüsünün Faturasını köprüden geçmeyen halk ödüyor İzmit Körfezi’nde yapılan Osmangazi Köprüsü’nde araç geçiş hedefleri tutmayınca, Hazine’ye sadece 1 yıllık maliyet 1.3 milyar TL oldu. Osmangazi Köprüsünün Faturasını köprüden geçmeyen halk ödüyor detaylar haberimizde…

Osmangazi Köprüsünün Faturasını köprüden geçmeyen halk ödüyor

“1 Milyar 300 Milyon Türk Lirası FİRMAYA hazineden ödendi”

Günlük 40 bin araç garantisinin verildiği Osmangazi Köprüsü’nde hedef tutturulamayınca Hazine, sadece 1 yılda 1.3 milyar lira işletmeci firmaya ödeme ile karşı karşıya kaldı. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Osmangazi Köprüsü’ne ilişkin 2017 yılının bilançosunu açıkladı. 2017’de köprüden geçen araç sayısı toplam 8.5 milyon, geçmeyen araç sayısı ise, 6.1 milyon oldu. Firmayla yapılan anlaşmaya göre köprüden geçen her araç için 35 dolar + yüzde 8 KDV ödenmesi gerekiyor.

“Geçiş ücretinde yapılan indirim farkı da Hazine’den çıktı”

Günlük garanti edilen eş değer otomobil sayısı 40 bin adet olduğundan, 2017 yılında geçmesi gereken araç sayısı 14.6 milyon olarak gerçekleşti. Geçiş ücretinde yapılan indirim farkı da Hazine’den çıktığı için, geçen araçlar için de para ödeniyor. Hazine’nin geçen araçlar için 578 milyon lira, araç garantisi nedeniyle geçmeyen araçlar için ise ödeyeceği tutar 811 milyon 300 bin lira olacak. Toplamda Hazine’nin 2017 yılı için işletmeci firmaya ödeyeceği tutar 1 milyar 389 milyon 300 bin lira.

“Geçiş ücreti 35 dolar+ KDV olarak hesaplanıyor”

CHP‘li Akar, sözleşme gereği 35 dolar+ KDV olan geçiş ücretinin 2 Ocak 2017 itibari ile dolar kurunun 3.53 olduğunu, bunun da 133 liraya denk geldiğine işaret ederek, 2 Ocak 2018 itibari ile 3.76 olan dolar kurunun 141 lirayı bulduğunu hatırlattı. Akar, buna göre geçmeyen araçlar için Hazine’nin dolayısıyla milletin bedel ödemeye devam edeceğini söyledi.

“Geçen geçmeyen 80 milyon vatandaştan geçiş bedeli alındı”

2018 yılında tablonun daha da karanlık olduğunu söyleyen Akar, sözleşmeden kaynaklanan ve garanti edilen araç sayısının yarısının yakalanmasının millete fatura edildiğini, geçen geçmeyen 80 milyon vatandaştan geçiş bedeli alındığını söyledi. İktidarın çözüm olarak bütçeden 6.2 milyar ayırdığı köprü, otoyol ve şehir hastanelerine değinen Akar, “Başbakan her yerde Yap- İşlet- Devret- projeleri için devletin cebinden 1 kuruş çıkmıyor diyor. Ödenen para belli” dedi.

Deli Dumrul Köprüsü

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Osmangazi Köprüsü’nün karnesini açıkladı:

*Hem yapım maliyeti hem de geçiş ücreti olarak dünyanın en pahalı köprüsü.

*Dünyada eşi benzeri olmayacak şekilde ambulans, itfaiye ve kolluk güçleri bu köprüyü ücrete tabi olduğu için kullanamıyor

*Devlet otoyolu ile Osmangazi Köprüsü arasında geçen araçların tespiti konusunda iletişim bulunmadığı için devlet otoyolu çıkışı en uzun mesafeden ücretlendiriliyor.

*Köprü geçiş ücretinin yüksekliği nedeniyle otobüs ve lojistik firmaları zam yapıp, taşıma ücretlerini artırdı.

*Kent içinden geçen D130 ve D100 (Karamürsel, Gölcük, Başiskele, İzmit, Derince ve Körfez) karayollarındaki ulaşım problemi çözülemedi.

Kaynak: Sözcü

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica