Genel

Padişahlık sistemi Alevilere her zaman zarar vermiştir

Padişahlık sistemi Alevilere her zaman zarar vermiştir Kocaeli büyükşehir belediyesi Bağımsız başkan adayı Reyhan Başaran, Çınarlı Cemevi‘ni ziyaret etti. detaylar haberimizde…

Padişahlık sistemi Alevilere her zaman zarar vermiştir

Kocaeli büyükşehir belediyesi Bağımsız başkan adayı Reyhan Başaran‘a Cemevi ziyaretinde EMEP Kocaeli il başkanı Arzu Erkan eşlik etti.

Derince‘de bulunan Çınarlı Cemevi‘ne ziyaret gerçekleştiren Başaran, “Alevi inanç kurumlarını yok saymadan, birlik içinde bu şehri yöneteceğiz” dedi.

“Birlik içinde şehri yöneteceğiz”

Ziyarette konuşan Başaran, uygulamayı planladıkları yerel yönetim anlayışını anlattı. Halk ile birlikte belediyeyi yöneteceklerini söyleyen Başaran, “Halk Meclislerimiz olacak ve bunun içinde her kesimden, her yerleşim yerinden, o yerelin temsilcileri olacak. Onlar yerelin özneline göre sorunlarını, projelerini Halk Meclisine getirecek ve İl Meclisi, Halk Meclisinin karşı çıktığı, onaylamadığı hiç bir şeyi karar altına alamayacak. Yurttaşlarımız gerekli gördüğünde seçtiği başkanı geri çekebilecek. Bütün Alevi inanç kurumlarını yok saymadan, birlik içinde bu şehri yöneteceğiz” diye konuştu.

“Sanki Kocaeli’de iki parti yarışıyor havası yaratıyorlar”

Başaran‘ın ziyaretini önemsediklerini söyleyen Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Sekreteri ve Çınarlı Cemevi başkanı Hüseyin Gülseven, “Hızır günlerindeyiz, diyoruz ki Hızır yardımcınız olsun” ifadelerini kullandı. Özgürlük istediklerini vurgulayan Gülseven, “Padişahlık sistemi Alevilere her zaman zarar vermiştir, bunu yüzyıllardır yaşadık, gördük. Artık böyle bir sistem istemiyoruz, özgürlük, demokrasi istiyoruz. Sanki Kocaeli’de iki parti yarışıyor havası yaratıyorlar, bunu kabul etmiyoruz. O yüzden sizin çıkışınız, alternatif olmanız çok önemli. Size ‘En azından bir adayımız var’ diyerek oy verebileceğiz. Mazlumdan yana, zalime karşı olan bir anlayışa sahibiz” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica