Sağlık

Pandemide hareketsizlik tehlikeli!

Özel Batman Zilan Hastanesi Fizik Tedavi Doktoru Yrd. Doç. Dr. Özlem Pamuk, koronavirüs salgını nedeniyle uzun süredir evlere kapanmanın, kas ve iskelet sorunlarını yoğunlaştırdığına dikkat çekti.

BATMAN (İGFA) – Batman’da Özel Zilan Hastanesi Fizik Tedavi Doktoru Yrd. Doç. Dr. Özlem Pamuk, pandemi dolayısıyla 1 yılı aşkın süredir evlerde hareketsiz kalındığına dikkati çekerek, kas iskeletinin sağlıklı olabilmesi için düzenli hareketin önemli olduğunu söyledi.

Evlerde yeterince hareket etmemenin getirdiği sonuçlar arasında kas iskelet problemleri başı çektiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Pamuk, belli egzersizlerin her gün uygulanması gerektiğini kaydederek, “Uzun süre hareket etmeyen kaslarda erime, güçsüzlük ve buna bağlı olarak bel, boyun, sırt ve eklem ağrıları, kemik erimesi gibi problemler ile karşılaşırız” dedi. “Uygulanacak egzersizler eklemlerimizin normal hareket açıklığı boyunca ağırlık kullanmadan ya da hafif ağırlıklarla yapılabilir” diyen Pamuk, “Hafif germelerin oldukça faydası olacaktır. Uzun süre aynı pozisyonda kalmamak ve televizyon, bilgisayar karşısındayken vücut duruşumuza dikkat etmek gerekir. Kasları güçsüz olan kişilerde bel ve boyun tutulmaları ve fıtıkların daha kolay ortaya çıkabilmektedir” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica