Sağlık

Parkinsonu önlemek için sonbaharda bol bol balık yiyin

Parkinsonu önlemek için sonbaharda bol bol balık yiyin Parvalbumin, böylece alfa – sinüklein proteinlerinin birleşmesini engelleyerek, hastalığın ortaya çıkmasına yol açan anormal amiloyitler oluşturmalarını engelliyor. Parkinsonu önlemek için sonbaharda bol bol balık yiyin detaylar haberimizde…

Parkinsonu önlemek için sonbaharda bol bol balık yiyin

“…bilimsel olarak kanıtlanmış değil”

Bugüne kadar yapılan araştırmalar, balık yemenin bilişsel sağlık üzerinde olumlu etkilerinin olduğu teorisini destekliyor. Omega yağ asitlerinin, balıkların bilişsel sağlık üzerindeki olumlu etkisinin kaynağı olduğu düşünülüyor ancak bu bilimsel olarak kanıtlanmış değil.

“parvalbumin proteini”

Yapılan son araştırmaya göre ise, pek çok farklı balık türünde bulunan parvalbumin proteini, Parkinson hastalığıyla ilişkilendirilen bazı protein yapılarının oluşmasını engellemeye yardımcı oluyor.

“Parkinson proteini”

Vücutta doğal halde bulunan “alfa – sinüklein” adlı proteinin, kalın yassı şekilde bükülerek amiloyit adı verilen anormal kümeler oluşturduğunda, Parkinson hastalığının ortaya çıkmasında rol oynadığı biliniyor. Hatta bu protein “Parkinson proteini” olarak da anılıyor.

Araştırmacılar buldu…

İsveç’teki Chalmers Teknik Üniversitesi’nden araştırmacılar, parvalbumin proteinlerinin, alfa-sinüklein ile birleşerek amiloyit adı verilen kendi kümeleşmiş gruplarını oluşturabildiğini buldu.

“alfa – sinüklein proteinlerinin birleşmesini engelleyerek…”

Parvalbumin, böylece alfa – sinüklein proteinlerinin birleşmesini engelleyerek, hastalığın ortaya çıkmasına yol açan anormal amiloyitler oluşturmalarını engelliyor.

“Parkinson proteinini topluyor ve kendisi kümelenerek, onun kümelenmesini engelliyor”

Çalışmanın lideri Pernilla Wittung-Stafshede, “Parvalbumin, Parkinson proteinini topluyor ve kendisi kümelenerek, onun kümelenmesini engelliyor” diyor.

“Protein oranları yılın dönemlerine göre farklılık gösterebiliyor”

Parvalbumin proteini pek çok balıkta bulunuyor ancak oranları yılın dönemlerine göre farklılık gösterebiliyor.

“Balık, artan metobolik faaliyetlerinden ötürü normalde yaz sonunda çok daha besleyicidir”

Araştırmacılardan Nathalie Scheers, “Balık, artan metobolik faaliyetlerinden ötürü normalde yaz sonunda çok daha besleyicidir. Balıklar yaz aylarında güneş gördükten sonra parvalbumin oranlarında artış olur, bu yüzden sonbaharda balık tüketimini artırmak iyi olabilir” diyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica