Ekonomi

Partili Cumhurbaşkanı 2019 bütçesi halka zam olarak yansıyor

Partili Cumhurbaşkanı 2019 bütçesi halka zam olarak yansıyor CHP‘li Süleyman Bülbül, başkanlık sisteminin bütçeye 1,3 milyar TL ek yük getirmesine tepki göstererek, ‘2019 bütçesinin sefasını Saray sürecek, cefasını vatandaş çekecek’ dedi. Partili Cumhurbaşkanı 2019 bütçesi halka zam olarak yansıyor detaylar haberimizde…

Partili Cumhurbaşkanı 2019 bütçesi halka zam olarak yansıyor

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Cumhurbaşkanlığının bütçesinde ‘başkanlık sisteminin bütçeye 1,3 milyar lira ek yük getirdiğinin ortaya çıkmasına tepkiler sürüyor. Uyum KHK’si ile devletin pek çok kurumunu kendisine bağlayan, kapatılan Başbakanlıktan görevler devralan, yeni görevler üstlenen ve yeni birimler kuran Partili Cumhurbaşkanlığı tüm bunlar için 2019 yılında 1 milyar 295 milyon 500 bin TL harcayacak.

CHP’li Süleyman Bülbül Artı Gerçek’e değerlendirdi…

Partili Cumhurbaşkanlığının harcamalarını Artı Gerçek‘e değerlendiren CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Bu tablonun tek açıklaması vardır. O da 2019 bütçesinin sefasını saray sürecek, cefasını vatandaş çekecektir. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlara milyonlar veriliyor. Orta Vadeli Plan 2019 raporunda bu gider kalemleri için tam 400 milyon TL ön görülmüş” dedi.

“Bütçenin sefası saraya, cefası halka”

“Ülke böyle bir krizin tam da ortasındayken bütçede Saray’ın harcamaları günde 1,8 milyon TL, temsil ve ağırlama giderleri yıllık 36 milyon 273 bin 650 TL oluyor” diyen Bülbül, bu bütçenin yurttaşlara yansımasının akaryakıta, beyaz eşyaya, motorlu taşıtlara zam olduğunu ifade etti.

“Ne oldu da 2018’de 14 milyon TL olan gider, 2019’da 400 milyon TL’ye çıktı?”

Bülbül kâr amacı gütmeyen hangi kuruluşlara para transferlerinin yapıldığını sorarak, “Bu kurumların arasında Bilal Erdoğan’ın TÜRGEV’i var mıdır? Saray yardımı adı altında kimlere yardım yapılıyor? 2019 yılında yapılacak yerel seçimler nedeniyle mi Saray bilançosunda Cari Giderler 400 milyon TL’ye çıktı? Ne oldu da 2018’de 14 milyon TL görünen bu gider kalemleri 2019’da 400 milyon TL’ye çıktı? Bu soruların cevabı yok. Bunları halka açıklamak zorundalar” dedi.

“Diyanetin yardımda bulunduğu dernekler arasında Alevi dernekleri varmı?”

Diyanet İşleri Başkanlığında da 2018 bütçesinde 31 milyon 800 bin TL olarak öngörülen Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar kaleminin, Ağustos ayı itibariyle 75 milyonu geçtiğini söyleyen Bülbül, Diyanet İşleri Başkanlığının yardımda bulunduğu dernekler arasında Alevi derneklerinin olup olmadığını sordu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica