Raporlar

Perinçek: “23 Nisan Türk Devriminin doruğudur”

Perinçek: “23 Nisan Türk Devriminin doruğudur” … Perinçek, “Mustafa Kemal Paşa, Büyük Taarruzda silahlı kuvvetlere, “Büyük Millet Meclisi Orduları, ilk hedefiniz Akdeniz’dir” emrini vermiştir” dedi. detaylar haberimizde…

Perinçek: “23 Nisan Türk Devriminin doruğudur”

Vatan Partisi genel Başkanı Doğu Perinçek, 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Perinçek, yayınladığı kutlama mesajında, 23 Nisan 1920, Türk Devriminin doruğudur… diyerek şu ifadelere yer verdi:

“23 Aralık 1876’da Meclis-i Mebusan’ın kurulmasından başlayarak, 23 Nisan 1920’ye kadar Meclisler devrimlerle açıldı, saltanat sahipleri tarafından tatil edildi veya kapatıldı.

Meclis, 1914 yılından sonra İstiklâl Savaşımızın Meclisi olarak görev yaptı. 16 Mart 1920 günü İngiliz emperyalistleri İstanbul’u işgal edince, Padişah, 11 Nisan 1920 günü Meclisi dağıtma emrini yayımladı.[1]

Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Anadolu’da başlayan devrim, 23 Nisan 1920 günü Meclisi topladı.

İstiklâl Savaşı iç cephede Meclisi kurma savaşıdır, saltanata karşı savaştır.

İstiklâl Savaşımızın ve Cumhuriyetimizin bütün başarıları, 23 Nisan Devrimine giden yoldaki adımlardır ya da 23 Nisan devriminin açtığı yoldaki ataklardır.

30 Ağustos 1922 zaferinin yolunu açan eylem, 23 Nisan’dır. Ordu, artık Meclisin Ordusudur. Mustafa Kemal Paşa, Büyük Taarruzda silahlı kuvvetlere, “Büyük Millet Meclisi Orduları, ilk hedefiniz Akdeniz’dir” emrini vermiştir.
29 Ekim 1923, bizim Cumhuriyeti ilan ettiğimiz gündür. Cumhuriyeti fiilen 23 Nisan 1920 günü kurduk.

23 Nisan, 12 Eylül 1980 darbesine kadar Millî Hakimiyet günüydü. Amerikancı Darbe, bayramın adını “23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı” diye değiştirdi.[2] Elbette çocukların da bayramı olsun. İyi de başka bir gün yok muydu?

ABD emperyalizmi, 15-16 Temmuz 2016 günü FETÖ Gladyosu marifetiyle darbe düzenleyerek, Millî Devrimle kurulan Meclisi karşıdevrim darbesiyle ortadan kaldırma girişiminde bulundu. Hedefte 23 Nisan’ın balonları ve kurdeleleri yoktu, doğrudan doğruya Millî Hakimiyet Devrimi vardı.

Bugün Türkiye, ABD emperyalizmi ve İsrail ile cephe cepheye gelmiştir ve Atlantik zincirini kırarak Avrasya’daki başı dik konumuna yerleşme sürecine girmiştir.

Türk Devriminin iki yüzyıllık seyrine bakarsak, Demokrasi ve hürriyet mücadelemizin ekseninde Millet Meclisi bulunuyor. Meclis, demokrasinin ve hürriyetin kurumlaşmasıdır. O nedenle demokrasi karşıtı girişimler, hep Meclisi hedef almıştır.

Hükümetlerin Mecliste kurulduğu, Meclis tarafından denetlendiği, kriz durumlarında çözümün Mecliste üretildiği hükümet sistemi, Türkiyemizin 150 yıllık Anayasa geleneğidir. Hükümetler ile Millet arasındaki bağı oluşturan kurum, Meclistir.

23 Nisan’ın 101. yılında Üreticilerin Millî Hükümetinin oluşturulması, önümüzdeki siyasal gündemdir.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica