Raporlar

Perinçek: “Afgan Hükümeti’ni ilk tanıyan ülke olalım”

Perinçek: “Afgan Hükümeti’ni ilk tanıyan ülke olalım” … Perinçek, “İdeoloji itibariyle Taliban Orta Çağlı ideolojiye sahip ama taç başı uslandırıyor. Yani bir yönetim sorumluluğu görevi geldiği zaman o baş akıllanıyor” dedi. detaylar haberimizde…

Perinçek: “Afgan Hükümeti’ni ilk tanıyan ülke olalım”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ulusal Kanal Çıkış Yolu Programında Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Sinan Sungur ve Aydınlık Gazetesi Dış Haberler Servisi Şefi Orçun Göktürk’ün gündeme dair sorularını yanıtladı

Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Sinan Sungur, Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek’e ABD’nin 20 yıllık işgalinin ardından Taliban önderliğinde Afganistan’ın bağımsızlığını kazanmasına ve Taliban’a gelen tepkilere dair görüşlerini sordu.

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, medeniyeti sadece Batı’da gören bakış açısını doğru bulmadığını ve Taliban’ın zamanla yönetme sorumluluğuyla birlikte yanlışlarını da düzelteceğini belirterek önemli olanın Afganistan’ın zaferi olduğunu vurguladı ve şunları söyledi: “Taliban’ın uygulamaları onun aleyhine yapılan propaganda gibi gitmiyor. İdeoloji itibariyle Taliban Orta Çağlı ideolojiye sahip ama taç başı uslandırıyor. Yani bir yönetim sorumluluğu görevi geldiği zaman o baş akıllanıyor. Kibirli bir tavırla, yukarıdan Batı Medeniyeti adına bütün dünyaya bakarak diğer her şeye karşı çıkıyorlar. Burada esas mesele şu: Afganistan milleti, bağımsızlığını kazandı ve bütün gelişmelerin zeminini yaratmış oldu bu çok önemli.”

“TALİBAN KENDİ MİLLETİNE SARILARAK KURTULUŞ İLAN ETTİ”

Afgan milletinin Taliban önderliğinde Amerikan işgalini bitirdiğini ve ABD’nin varlığının olduğu yerde bağımsızlıktan ve özgürlükten bahsedilemeyeceğini belirten Perinçek, bu zaferi lekelemeye çalışanların da Amerikancı olduğunu vurgulayarak: “Alkışlıyorum ben Taliban’ı kendi milletine ve bu kurtuluşa önderlik etti. Ben buradan tekrar söylüyorum: Taliban’ın istiklal savaşı zaferini kutluyorum ve alkışlıyorum. İşte bütün ezilen dünyadan, ilerici insanlıktan, devrimci dünyadan bakış bu olmalı. Taliban zafer kazanan galip tarafta ve hatta o zafere önderlik etti. Amerika mağlup tarafta. Amerikancılar mağlup tarafta. En son savaşta biz yine kazandık, Vietnam’da da kazandık, Küba’da da kazandık, Afganistan’da da kazandık. Mustafa Kemal zamanında Türkiye’de kazanmıştık. Rusya’da kazandık, Çin’de kazandık. Şimdi Afganistan da kazandı. Amerikan emperyalizmini yenen taraftayız. Bunlar ise yenilen tarafta Amerikan emperyalizmiyle birlikte yenildiler. Amerika’ya karşı olan Taliban’ı alkışlar Afgan halkına önderlik etti diye. Bir gerçek var: Afgan halkının bağımsızlık savaşına Taliban önderlik etti. Atatürk önderlik etmedi. Çünkü Afganistan’da Atatürk yok.” dedi.

“AMERİKAN EMPERYALİZMİ TALİBAN’I EŞEK GİBİ TANIYACAK”

Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Sinan Sungur’un Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin Afganistan’daki bağımsızlığı alkışlayan bildirisine gelen tepkileri sormasıyla Perinçek şunları söyledi, “Olağanüstü derin bir kere devrimci, anti emperyalist, halkçı, Atatürk Devrimciliği’ne yakışan bir bildiri. Peki bu bildiri nereden çıktı? Ondan evvel bir takım bu mor zehirlenmeyi temsil eden bazı mor kadın örgütleri var. Bu kadın örgütleri, Afganistan’ın Kurtuluş Savaşı’na çamur atan ve onu hor gören, aşağılayan Amerikan emperyalizminin eteklerinin altından bildiriler yayınladılar. Tanımıyoruz diyor. Sen kimsin ya. İstediğin kadar tanıma. Bak şimdi bir kavram kullanacağım. Senin efendin olan Amerikan emperyalizmi Afganistan’da kurulacak yeni hükümeti, eşek gibi tanıyacak. Bir daha söylüyorum eşek gibi tanıyacak. Sen istediğin kadar tanıma. Almanya’da tanıyacak, Fransa da tanıyacak, herkes tanıyacak. Bu hanımefendiler tanımıyorlarmış. Senin efendilerin tanıyacak. O zaman ne yapacaksın. Sayın Prof. Dr. Tülin Oygür onun varlığı kadın hareketi için büyük bir şanstır. Bunun üzerine bir bildiri yayınladı. Dedi ki siz istediğiniz kadar tanımayın, sizi kim tanıyor, biz de sizi tanımıyoruz dedi. Sizi Türk milleti, dünya tanımıyor. Tanımada ölçü nedir? Bir ülkede bir yönetim kurulduğu zaman o ülke yönetimini tanımış, benimsemiş, o yönetim orada kurulmuş ben tanıyacağım tanımayacağım diye bir şey olmaz. Herkes o yönetimi tanır”

“AFGAN HÜKÜMETİNİ İLK TANIYAN ÜLKE OLALIM”

Türkiye’nin Afganistan’ı ilk tanıyan ülke olması gerektiğini vurgulayan Vatan Partisi lideri, “Yeni kurulmakta olan Afganistan hükümeti Türk ordusunun burada kalmasını isterse bizden yardım beklerse biz kalırız istemezlerse kalmayız. Taliban’ın açıklaması da çok güzel NATO çerçevesinde Türk askeri orada olamaz. Vatan Partisi’nin tavrı burada çok kesin. Biz Amerika ile işbirliği içinde Afganistan’da beraber kalamayız. Türkler ve Vatan Partisi olarak mı kabul etmiyoruz. Ben burada şunu öneriyorum Tayyip Erdoğan’a Afgan Hükümeti’ni ilk tanıyan ülke olalım” dedi.

Ayrıca Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’in Afganistan’ın bağımsızlığına ilişkin yaptığı açıklamalara değinen Perinçek, “Ömer Çelik bey Amerika’nın kuyruğuna takılacağım diyor. Biz de diyoruz ki aynı İstiklal Savaşı’nda yaptığımız gibi Afganistan’ın İngiliz sömürgeciliğine karşı savaşıp bağımsızlığını kazandığı zaman onu ilk tanıyan iki ülkeden biri Türkiye’ydi yine öyle olmalı diye düşünüyorum. Hatta o zaman Mustafa Kemal Paşa Fahrettin Paşa’yı büyükelçi olarak yollamıştı. O zamanın değerli komutanlarından biri. Aynı zamanda Moskova’da da Türkiye ve Sovyet Rusya büyükelçisi Afganistan büyükelçisi temsilcileri ile görüştüler. Türkiye Afganistan ilk tanıyan ülke. Afganistan’da Türkiye’yi ilk tanıyan ülke. Bu Amerikancıların hor gördüğü, aşağıladığı Afganlar bizi ilk tanıyan ülkeydi” diyerek şöyle devam etti.

“Türkiye’nin menfaati ve Afganistan’ın kendi sorunlarını çözmesine yardımcı olabilmek için diyorum. Bizim de şöyle bir menfaatimiz var ki Afganistan bizim Kırgızistan Kazakistan gibi cumhuriyetlerin ortasında olan bir ülke. O bölge bir Türk yurdu. Afganistan’da hâlâ %25 te Türk var küçümsenecek bir ülke değil. Ben oradaki diğer ırklara sahip insanlar ve Türkler arasında bir ayrım yapmıyorum. Ama bizi ilgilendiren bir coğrafya. Ben hükümete şunu öneriyorum Afganistan’ı tanıyalım Afganistan’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanısın. Vatan Partisi bu politikaları inşa edebildiği için hükümet olacak. Bugün Vatan Partisi hükümet olsa Taliban ve Afganistan ile karşı karşıya oturup onları kazandığı savaştan dolayı tebrik eder, Ve tarihsel bir beraberlik sağlamaya, ittifak kurmaya çalışırdı” dedi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in söylemlerinin tamamını izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=MODco9gqKOE&list=PLOPsYTOahSp8uJASr9Z2p62D92zEHqNkB

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Yandex.Metrica