Raporlar

Perinçek: “Üniversitenin Rektörünü seçebilmesi için kanun çıkarılmalı”

Perinçek; "Türkiye bugün karşı karşıya kaldığı tehditleri silahla, yani askerimiz ve polisimizle bertaraf ediyor. Hem iç cephedeki terörle mücadelede, hem Mavi Vatanımızda ve sınır ötesinde, bütün sorunları silahlı gücümüz sayesinde çözüyoruz"

Perinçek: “Üniversitenin Rektörünü seçebilmesi için kanun çıkarılmalı” … Perinçek; “Üniversitelerin bir kişiliği, bir karakteri var. Bunların koruması çok önemlidir. Üniversite rektörünün, o üniversite tarafından kabul edilmiş, benimsenmiş olması lazım” dedi. detaylar haberimizde…

Perinçek: “Üniversitenin Rektörünü seçebilmesi için kanun çıkarılmalı”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’ten Hükümete Çağrı:

Doğu Perinçek, Boğaziçi Üniversitesi’ne yeni rektör atamasıyla başlayan tartışmalar hakkında “Üniversite, rektörünü kendisi seçmezse, rektör kim olursa olsun bir otorite bunalımı olur” tespitini yaptı. Yapılan protestoları da değerlendiren Perinçek, “’Katil Polis’ sloganını atanlar üniversiteye dışarıdan gelen unsurlar. Ama öğrenci de olsa kimse polisimize ve askerimize ‘katil’ diyemez. Bu söz, taş atmaktan daha kötüdür; Türkiye’nin bugünkü silahlı mücadelesinin direncini kırmak için söylenmektedir. Bir yerde ‘Katil Polis’ dendiğinde arkasında PKK ve FETÖ’yü görürüm” dedi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 7 Ocak 2021 günü, Habertürk’te Mehmet Akif Ersoy’un ve Sputnik Radyo’da Ali Çağatay’ın programlarında, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektör atama tartışmasıyla ilgili soruları yanıtladı. Perinçek, şu ifadeleri kullandı:

“ÜNİVERSİTELERİN BİR KARAKTERİ VAR”

“Buradaki mesele, yalnızca Boğaziçi Üniversitesi’ne Sayın Melih Bulu’nun rektör atanması değildir. Üniversitelerimize dair genel bir sorundan bahsediyoruz. Bu noktada çözüm önerisi sunuyorum. Hükümet derhal bir kanun teklifi hazırlamalı; ‘Üniversite rektörleri, üniversite öğretim kadrosu tarafından seçilir’ düzenlemesi getirilmeli. Üniversitelerin bir kişiliği, bir karakteri var. Bunların koruması çok önemlidir. Üniversite rektörünün, o üniversite tarafından kabul edilmiş, benimsenmiş olması lazım. Üniversite, rektörünü kendisi seçmezse, rektör kim olursa olsun, bir otorite bunalımı olur. Ben de sekiz sene, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim kadrosunda görev yaptım. Bizim zamanımızda seçilen dekanların, seçilen rektörlerin, beğenilsin beğenilmesin, otoritesi tartışılmazdı.”

“KATİL POLİS” DİYENLERİN KONUMU

Perinçek, protesto olaylarıyla ilgili olarak da şunları söyledi: “Şüphesiz öğrencilerin, taleplerini ve tepkilerini ortaya koymaları demokratik haklarıdır. ‘Katil Polis’ sloganı ise asla kabul edilemez. Hiçbir Türk genci, polisimize bunları söyleyemez. Boğaziçi Üniversitesi’nde bu sloganı atanların daha çok dışardan gelen unsurlar olduğu ortada. Ama öğrenci de olsa, kimse polise ve askere ‘katil’ diyemez. Bu söz, taş atmaktan daha kötüdür, Türkiye’nin bugünkü silahlı mücadelesinin direncini kırmak için söylenmektedir. Bir yerde ‘Katil Polis’ dendiğinde arkasında PKK ve FETÖ’yü görürüm.

“TÜRKİYE TEHDİTLERİ SİLAHLA ÇÖZÜYOR”

“Bazı kesimlerde, ‘öğrencileri savunalım’ diye polisimize ve askerimize dil uzatılmasını masumlaştırma çabalarını görüyoruz. Bunu yapanları uyarıyoruz. Türkiye bugün karşı karşıya kaldığı tehditleri silahla, yani askerimiz ve polisimizle bertaraf ediyor. Hem iç cephedeki terörle mücadelede, hem Mavi Vatanımızda ve sınır ötesinde, bütün sorunları silahlı gücümüz sayesinde çözüyoruz. O nedenle polisimizi ve askerimizi bağrımıza basacağız. ‘Katil Polis’, ‘Katil Asker’ diyenlerin yeri, Türk milletinin vicdanında mahkûm olmaktır.”

Not: Habertürk ve Sputnik Radyo’daki programların video bağlantılarını bilgilerinize sunuyoruz.
*Habertürk: (3. saat 23. dakika 14. saniyede) https://www.youtube.com/watch?v=cZ4mUBWbBA0
*Sputnik Radyo: (1. saat 32. dakika 33. saniyede) https://www.youtube.com/watch?v=_d8dQPRj_YU&feature=youtu.be
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Yandex.Metrica