Raporlar

Perinçek: “Vatandaşlarımızı yerleştireceğimiz 1 milyon konut stoku var”

Perinçek; "Raporlara göre İstanbul’da olası bir depremde maalesef 260 bin bina çökecek. 260 bin tane betondan tabut! Bunların içinde 1 milyon insanımız yaşıyor. O insanlarımızı beton tabutlardan çıkaracağız"

Perinçek: “Vatandaşlarımızı yerleştireceğimiz 1 milyon konut stoku var” … Perinçek, “Raporlara göre İstanbul’da olası bir depremde maalesef 260 bin bina çökecek. İnsanlarımızı beton tabutlardan çıkaralım. Hazırda boş duran konutlara yerleştirelim” dedi. detaylar haberimizde…

Perinçek: “Vatandaşlarımızı yerleştireceğimiz 1 milyon konut stoku var”

Perinçek; “İzmir’de çadırdaki depremzedeler ve İstanbul’da riskli binalardakiler için devrimci çözüm”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İzmir depremzedelerini çadırlarda, zor şartlarda kalmaktan kurtaracak kesin çözümün ildeki 80 bin konut stokunu değerlendirmek olduğunu açıkladı. Perinçek, devlet katkısı ve vatandaşlarımızın kira yerine yapacağı ödemeler karşılığında konutların hızla müteahhitten satın alınabileceğini belirtti. Vatan Partisi’nin kamucu, halkçı, halkın refahını, insanlığı gözeten çözümüyle İstanbul’un da kurtulacağını vurgulayan Perinçek, “Raporlara göre İstanbul’da olası bir depremde maalesef 260 bin bina çökecek. İnsanlarımızı beton tabutlardan çıkaralım. Hazırda boş duran konutlara yerleştirelim” dedi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, dün partisinin Amiral Soner Polat 11. Olağan Ankara İl Kurultayı’nda açıklamalarda bulundu. Perinçek’in gündeminde İzmir depremi sonrası çadırda yaşamak zorunda kalan depremzedelerin sorunları vardı. Perinçek, bu soruna Vatan Partisi’nin devrimci bir çözümünün olduğunu şu sözlerle anlattı:

SİSTEM İÇİNDE ÇÖZÜM YOK! 1 MİLYON KONUT BOŞ BEKLİYOR

“Parti heyetlerimiz İzmir’deki depremzedeleri ziyarete gitti, televizyonlarda da görüyoruz. İnsanlarımızın evi yıkılmış veya yıkılma riski var, çadırın içinde yaşıyor. Yıkılan evden eşyasını kurtaramamış, kurtarabilecek olanın da koyacağı yer yok. Çok zor şartlardalar. İzmir İl Başkanımız Rifat Mutlu ekibiyle birlikte bir çalışma yaptı. İzmir’de yaklaşık 80 bin boş konut var. Çadırdaki vatandaşımızı götürüp o boş konuta yerleştirirsiniz. Ama sistemin tabularına göre düşünürsek, ‘O boş evler müteahhidin. Oraya nasıl yerleştiririz?” diye sorarız. Ancak vatandaşlarımızı böyle durumlarda kurtaracak olan yalnızca devrimci siyasetlerdir. Vatan Partisi diyor ki ‘yerleştiririz’ Nasıl mı? Sayın Cumhurbaşkanı açıkladı: ‘5 yıl içinde 1,5 milyon konut yapılacak.’ Ama halihazırda 1 milyon konut var. Varken neden yenisini yapıyorsunuz ? Oraya kiremit, çimento, fayans, ahşap, elektrik vs. harcamışsınız. Hepsi Türkiye ekonomisinin imkânlarıyla yapılmış.

VATANDAŞ DA KURTULACAK MÜTEAAHHİT DE KAZANACAK

Konutları müteahhitten almak için devlet peşin parasının bir kısmını verecek. 1,5 milyon konut yapılacağına göre zaten onun için bir kaynak ayrılmış demektir. Vatandaşımıza da diyoruz ki, ‘Kiraya vereceğin parayı kendi konutuna verirsin. Sana tapusuyla veriyorum.’ Ne oluyor? Vatandaş depreme dayanaklı bir eve kavuşuyor. Müteahhit paraya kavuşuyor, ekonominin de çarkı dönüyor.”
Perinçek, deprem açısından en büyük kaygının yaşandığı İstanbul için de benzer bir öneri sundu: “Vatan Partisi’nin kamucu, halkçı, halkın refahını, insanlığı gözeten devrimci çözümü İstanbul’u da kurtaracak. Raporlara göre İstanbul’da olası bir depremde maalesef 260 bin bina çökecek. 260 bin tane betondan tabut! Bunların içinde 1 milyon insanımız yaşıyor. O insanlarımızı beton tabutlardan çıkaracağız. Yıkılması gereken binaları deprem yaşanmadan, insanlarımız altında kalmadan biz yıkacağız. İstanbul’da en az 300 bin konut stoku var. Kullanıma hazır, müşteri bekliyor. Neden bekliyor? Yıkılması zorunlu binalarda yaşayanları oralara yerleştirelim. Devletin 5 yıl için ayırdığı kaynakların bir kısmını buraya ayıralım.

VATAN PARTİSİ’NİN TERCİHİ: DEVRİMCİLİK

Bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yapalım. İnsanlarımızı kaybetmeyelim, ekonomimiz ağır darbeler yemesin. Fakat bu çözümler ‘oy toplamaz’ diye görülüyor. Gösterişli yatırımlar yaparsanız, o zaman oy geliyor. Bizim savunduğumuz devrimci politikalar, geleceğimizi kurtarmaya yönelik. Vatan Partisi bunun için var, Türk milleti için, insanlık için var.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica