Ekonomi

Petrol-iş Gebze şubesi kıdem tazminatı eylemlerine başladı

Petrol-iş Gebze Şubesi kıdem tazminatı eylemlerine başladıKarataş; “Hükümetin, işçilerin kazanılmış haklarına karşı yapılan her düzenlemeyi olumluluk içeren bir kavramla sunmayı alışkanlık haline getirdiğini biliyoruz” dedi. detaylar haberimizde…

Petrol-iş Gebze Şubesi kıdem tazminatı eylemlerine başladı

“Patronlara ek kaynak yaratmanıza izin vermeyeceğiz”

Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi üyesi işçiler kıdem tazminatı hakları için eylemlere başladı.

Bugün ve yarın vardiya giriş çıkışlarında eylem, yürüyüş ve basın açıklaması yapacak işçiler, kıdem tazminatının fona devri tartışmalarına karşı sözlerini söyleyecek.

Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Novares fabrikası önünde vardiya değişiminde “Kıdem tazminatıma dokunma, tamamlayıcı emeklilik sistemine hayır” pankartını açan işçiler burada açıklama gerçekleştirdi. “Susma haykır, kıdem haktır”, “Çocuklara sözümüz tazminat kalacak” ve “Kıdeme dokunma greve gideriz” sloganlarını atan işçiler, kararlılıklarını gösterdi.

Burada konuşan Novares işyeri baş temsilcisi Sinan Karataş, Hükümetin ve patronların ısrarla, yıllardır fona devretmeye çalıştıkları kıdem tazminatının tekrar hedefe konulduğunu söyledi. Kendilerine gerekenin fon değil, güvence olduğunun altını çizen Karataş, “Hükümetin, işçilerin kazanılmış haklarına karşı yapılan her düzenlemeyi olumluluk içeren bir kavramla sunmayı alışkanlık haline getirdiğini biliyoruz. Sosyal güvenlik sistemindeki yıkımın adına ‘reform’ dediler. İşçiler için güvencesiz, yarını belirsiz çalışma koşullarına da ‘İstihdam Kalkanı’ adını verdiler. Şimdi de, kıdem tazminatını alamayan işçileri gösterip bu hakkı alamayan bir grup işçinin de tazminat alabilmesini sağlamak yerine tüm işçilerin bu haktan mahrum kalacakları bir fon sistemi öneriyorlar. Kıdem tazminatları güvence altında değilse, bunun yasalarda yapılacak bir küçücük değişiklik ile sağlanması mümkündür” ifadelerini kullandı.

“PATRONLARA PEŞKEŞ ÇEKMENİZE İZİN VERMEYECEĞİZ”

“İşçi sınıfına teslimiyet kanunlarını dayatmak isteyenleri, kim olursa olsun, uyarıyoruz” diyen Karataş, “Kıdem tazminatı, işçi sınıfının işyerinde tükenen yaşamlarının birikimleridir. Bu birikimi bir fona devredip patron örgütlerine peşkeş çekmenize izin vermeyeceğiz. Bizim hayatlarımızla kendinize ek kaynaklar yaratmanıza izin vermeyeceğiz. İşçi sınıfının bu boyunduruğu elinin tersiyle söküp atacağından hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Bugüne dek böylesine bir teslimiyeti hiçbir güç işçi sınıfına kabul ettiremedi, yine ettiremeyecektir. İşçi sınıfı başta sendikalarıyla ve emekçi dostu demokratik kitle örgütleriyle birlikte bu saldırıyı da göğüsleyebilecek tecrübeye ve birikime sahiptir” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica