Genel

Putin; ‘Bölge ülkelerinin etkin bir rol üstlenmesi gerekiyor’

Putin; ‘Bölge ülkelerinin etkin bir rol üstlenmesi gerekiyor’ Putin, “Düşünülmeden yapılan böyle bir dış müdahale, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki istikrarın bozulmasına, bu bölgelerdeki gerilimin tırmanmasına ve terör tehditlerinin artmasına yol açtı” ifadelerini kullandı. Putin; ‘Bölge ülkelerinin etkin bir rol üstlenmesi gerekiyor’ detaylar haberimizde…

Putin; ‘Bölge ülkelerinin etkin bir rol üstlenmesi gerekiyor’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Saint Petersburg kentinde Parlamentolararası Birlik’in (PAB) 137. Genel Kurulu’nun açılışında konuştu. TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın da katıldığı açılışta Rus lider Putin, terörle mücadeleyle ilgili konulara değindi. Putin, “Düşünülmeden yapılan böyle bir dış müdahale, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki istikrarın bozulmasına, bu bölgelerdeki gerilimin tırmanmasına ve terör tehditlerinin artmasına yol açtı” ifadelerini kullandı. Rusya Devlet Başkanı Putin, uluslararası topluma, Suriye’nin savaş sonrası yeniden yapılandırılması için “Bölge ülkelerinin de bu konuda etkin bir rol üstlenmesi gerekiyor” çağrısında bulundu.

Rusya’nın Saint Petersburg kentindeki açılışa katılan Putin, “Eminiz ki terörle mücadelede çifte standartlar kullanılmamalı, gizli gündemler oluşturulmamalı, herhangi birilerinin politik çıkarları doğrultusunda radikaller kullanılmamalı ve söz konusu mücadele elbette ki güçler birleştirilerek, elbirliğiyle yürütülmeli” ifadelerini kullandı.

Uluslararası hukuk sistemi erozyona uğradı

Sputnik’te yer alan habere göre; Putin, uluslararası hukuk sisteminin erozyona uğradığına ve diyalog çabalarının engellendiğine dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Parlamentolar tüm dünyada halkların iradesini ifade eden birimler olarak ulusal gelişme modellerinin geliştirilmesinde ve hepimiz için ortak olan modern meydan okumalara ve tehditlere karşı uygun yanıt arayışında çok önemli ve hatta öncelikli rol alıyor. Uluslararası hukuk sistemindeki erozyonu ve hatta ülkelerarası diyalog kültürünü de bu kategoriye dâhil edebilirim. Maalesef son zamanlarda yasa yapıcılarının arasındaki direkt temasları ve görüşmeleri giderek daha aktif bir şekilde engellenmeye çalışıldığını görüyoruz.

‘Rusya demokratik gelişim yolundan kararlılıkla ilerleyecek’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin demokratik gelişim yolundan kararlılıkla ilerleyeceğini belirtti.

Putin, “Demokratik yönetim kurumlarını geliştirme yolundan kararlılıkla ilerleyeceğiz, yönetimin yasama kolunun otoritesini ve önemini arttıracağız” ifadelerini kullandı.

‘Diğer ülkelerin işlerine karışma çabaları kaos getiriyor’

Rus lider, “Modern dünyada şablon gelişim modelleri yok ve olamaz. Her devletin doğal olarak ve tartışılmaz bir şekilde kendi kaderini kendisi belirleme hakkı bulunuyor ve bu husus; BM’nin tüzüğünde yer alıyor” diye konuştu.

Putin ayrıca egemen ülkelerin ulusal özelliklerini bilmeden; Ve dikkate almadan yaşamlarına müdahale etme çabalarının sadece kaosa yol açtığını da sözlerine ekledi.

Putin, “Düşünülmeden yapılan böyle bir dış müdahale, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki istikrarın bozulmasına; bu bölgelerdeki gerilimin tırmanmasına ve terör tehditlerinin artmasına yol açtı” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve İran ile gerilimi azaltma…

Putin, Suriye konusunda Türkiye ve İran ile gerilimi azaltma bölgesinin kurulması konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi.

Bu sayede Suriye devleti ile muhalefet arasında diyalog şartlarının oluştuğunu ifade eden Putin, uluslararası toplumun; Suriye’nin savaş sonrası yeniden yapılandırılması konusunu değerlendirmeye başlaması gerektiğini belirtti.

Putin, “Bölge ülkelerinin de bu konuda sosyoekonomik, yasama dahil Suriye’deki kurumların güçlendirilmesi için etkin bir rol üstlenmesi gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica