Siyaset

‘Rahşan Ecevit cesur Türk kadınıydı’

DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erçelebi, DSP Genel Başkanı Merhum Bülent Ecevit’in eşi DSP’nin kurucusu olan Rahşan Ecevit’in vefatının 2’nci yıl dönümü dolayısı ile bir anma mesaji yayımladı.

DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erçelebi, mesajında Rahşan Ecevit’in cesur Türk kadınlarından bir tanesi olduğunu vurgulayarak; “Rahşan Ecevit; ressam ve yazar kimliğini bir tarafa bırakarak aktif siyasette son derece önemli bir rol alarak bir diğer taraftan da 1970 yılında Köylü Derneğini kurdu. 12 Eylül darbesi döneminde derneği kapatmak zorunda kalan Rahşan Ecevit, Bülent Ecevit’in yasaklı olduğu dönemde 14 Kasım 1985’te Demokratik Sol Parti’yi kurdu ve partinin kurucu Genel Başkanı oldu.

Yasaklar silsilesi sona erdikten sonra Genel Başkanlığı ise Bülent Ecevit’e devrederek örgütlenmeden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine gelerek partimiz için çok çalışıp, birçok il ve ilçede  parti teşkilatlanmalarına ara vermeden devam etti. Siyasi açıdan sıkıntılı ve zor günler yaşadılar. Ama hiçbir zaman yılmadılar. Rahşan Ecevit, bir Türk kadınının neler yapabileceğini tüm dünyaya gösterdi. Bu vesileyle Rahşan Ecevit’e Allahtan rahmet diliyorum. İkisinin de ruhları şâd, mekanları cennet olsun.” şeklinde konuştu.
 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica