Genel

Referandumu kullanarak Kuzey ıraka saldırmaya zemin hazırladı

Referandumu kullanarak Kuzey ıraka saldırmaya zemin hazırladı Irak’ta tartışma yaratan sözde bağımsızlık referandumu sonrasında görevini bırakma kararı alan Barzani, açıklamalarda bulundu. Televizyona çıkan Barzani, “Irak, referandumu kullanarak Kuzey Irak’a saldırmaya zemin hazırladı” dedi. Referandumu kullanarak Kuzey ıraka saldırmaya zemin hazırladı detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Referandumu kullanarak Kuzey ıraka saldırmaya zemin hazırladı

Reuters’ın son dakika şeklinde geçtiği haberlere göre IKBY’nin görevini bırakan lideri Mesut Barzani televizyona çıktı. Açıklamalarda bulunan Barzani görev süresini hiçbir şekilde bırakmayacağını söylerken, “Irak artık Kürtlerin haklarına inanmıyor. Irak referandumu kullanarak Kuzey Irak’a saldırmak için zemin hazırladı. Referandum hiçbir zaman silinemez” dedi.

“Hiç savaşmadan burayı teslim edenler çok büyük hainlik yaptı”

IKBY’nin tartışmalı bir şekilde referandum malzemesi haline getirdiği Kerkük’ün Irak yönetimine teslim edilmesi hakkında da, “Hiç savaşmadan burayı teslim edenler çok büyük hainlik yaptı” dedi.

“16 Ekim gecesi halkımıza zehirli bir hançer sapladılar”

IKBY’ye yakın haberleriyle bilinen Rudaw’da yer alan habere göre Barzani, ABD’ye sitemde bulunarak, “ABD buna neden sessiz kaldı?” diye sordu. Barzani, “Maalesef 16 Ekim gecesi bu büyük ihanet gerçekleşti. 16 Ekim gecesi halkımıza zehirli bir hançer sapladılar” dedi.

Parlamentoda silah sesleri

Konuşmasında duygu sömürüsüne de yer veren Barzani, Kürt topluluğun yalnız olduğunu ve kimsenin kendilerine destek vermediğini söylerken, “Biz kan akmasını durdurmak istedik ama Irak güçleri ilerlemeye ve silah kullanmaya devam etti” ifadelerini de kullandı.

Mesud Barzani’nin yetkilerinin Parlamento Başkanlığı, Hükümet ve Adalet Yüksek Konseyi’ne devredilmesi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Parlamentosu’nda, Mesud Barzani’nin yetkilerinin Parlamento Başkanlığı, Hükümet ve Adalet Yüksek Konseyi’ne devredilmesi oy çokluğuyla kabul edildi. Başkan Mesud Barzani, Kürdistan Parlamentosu’na gönderdiği mektupta, yetkilerinin Parlamento Başkanlığı, Hükümet ve Adalet Yüksek Konseyi’ne devredilmesini istemişti. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde kritik saatler yaşanırken, bir grup protestocunun parlamento binasına girmeye çalıştığı öğrenildi. Protesto sırasında parlamentodan silah sesleri geldiği bildirildi. İngiliz basınında yer alan haberler, iddiaları Twitter üzerindeki kullanıcıların yorumlarına ve videolarına aktardı. Yaşananların ardından ki kişinin hayatını kaybettiği öne sürülüyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica