Siyaset

Rejimin YPG ile işbirliği yapmayacağına inanıyoruz

Rejimin YPG ile işbirliği yapmayacağına inanıyoruz Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye rejiminin YPG ile işbirliği yapmayacağına inandıklarını söyledi. Çavuşoğlu Leopard tanklarının modernizasyonunun iptal edildiği yönündeki haberi de yalanladı: Komisyon toplantısı ertelendi. Askıya alma ya da iptal diye bir şey yok. Rejimin YPG ile işbirliği yapmayacağına inanıyoruz detaylar haberimizde…

Rejimin YPG ile işbirliği yapmayacağına inanıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suriye rejimini hedef almadıklarını, Esat yönetiminin de YPG ile işbirliği yapmayacağına inandıklarını söyledi. Almanya’nın Türkiye’nin elindeki Leopard tanklarının modernizasyonunu askıya aldığı haberini yalanlayarak, “Leopard tanklarıyla ilgili bir komisyon toplanacaktı. Bu komisyon toplantısı ertelendi. Askıya alma ya da iptal diye bir şey yok” diye konuştu.

“Bu komisyon toplantısı ertelendi”

Çavuşoğlu, Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Karin Kneissl ile görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısının ardından Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi’nden ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, TSK bünyesindeki Alman yapımı Leopard tanklarının modernizasyonunun durdurulduğuna dair iddialara ilişkin, “Leopard tanklarıyla ilgili bir komisyon toplanacaktı. Bu komisyon toplantısı ertelendi. Askıya alma ya da iptal diye bir şey yok” ifadesini kullandı.

“Almanya’dan destek ve dayanışma bekleriz”

Savunma sanayisiyle ilgili bir sıkıntı olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, savunma sanayisi ile Deniz Yücel olayının ayrı konular olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, “Biz terörle mücadele ederken müttefikimiz, ilişkilerimizi düzeltmeye başladığımız ve olumlu adımlar atmaya başladığımız Almanya’dan destek ve dayanışma bekleriz” dedi.

“Alman hükümeti üzerinde PKK baskısı var”

Almanya’da çok sayıda PKK mensubu bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, Alman siyasetçiler arasında da PKK destekçileri olduğunu söyledi. PKK sempatizanlarının Alman hükümeti üzerinde baskısı bulunduğunu söyleyen Çavuşoğlu; “Benim bildiğim bu komisyon toplantısının erteleneceğiydi. Türkiye ile savunma sanayisindeki işbirliğinin tamamen iptali değil” diye konuştu.

“Trump artık YPG’ye silah vermediklerini söyledi”

Mevlüt Çavuşoğlu, Zeytin Dalı Harekatı’nın Münbiç’e doğru genişleyebileceği konusuyla ilgili yöneltilen soruya, dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinde, Trump’ın artık YPG’ye silah vermediklerini söylediği bilgisini paylaştı.

“Fırat’ın doğusu için de geçerli”

Çavuşoğlu, “Trump, ‘Size de söz vermiştik. Artık vermiyoruz’ dedi. Umarım doğru çıkar” ifadesini kullandı. Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti, “Münbiç’ten ABD askerlerinin veya YPG’nin çekilmesini de Cumhurbaşkanımız söyledi. Çünkü burada YPG’liler Fırat Kalkanı operasyonundaki askerlerimize ve ÖSO’ya tacizde bulunuyor. Nasıl Afrin’den bize ve İdlib bölgesine saldırılarda bulunduysa buradan da bulunuyor. Dolayısıyla burası da Cumhurbaşkanımız da söyledi yüzde 90 Arapların yaşadığı bir şehir ve buranın güvenliğini de biz pekala sağlayabiliriz. Ayrıca buradan taciz devam ederse Fırat’ın doğusu için de geçerli bu. Biz burada gerekeni yaparız. Bu Amerika’ya karşı bir şey değil, YPG’ye karşı bir şey. Amerika da ben YPG’nin arkasındayım dememeli.”

“bir taciz gelmediği sürece biz rejimi niye hedef alalım”

Suriye’deki rejimin de Hatay’ın güneyine bakıldığında Türkiye’nin komşusu olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Onlar zamanında bizim uçağımızı düşürdü. Biz karşılığını verdik. Onlardan bize bir saldırı gelmediği sürece, bir taciz gelmediği sürece biz rejimi niye hedef alalım. Bugüne kadar Hatay’ın güneyinde almadık” diye konuştu.

“YPG’nin amacı Suriye’yi bölmek”

Türkiye’nin rejimi tanımadığını ve siyasi çözüm için çaba sarf ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Rejim de şunu biliyor ki YPG’nin amacı Suriye’yi bölmek. Rejim de biz de hepimiz de muhalefet de şu anda birbiriyle çatışan gruplar da dahil hepsi Suriye’nin sınır bütünlüğü ve birliğinden yana. Bunlar terörist, bunlar bölücü. O yüzden rejimin bunların ne olduğunu bildiğini biliyoruz. Dolayısıyla bu teröristlerle rejimin de işbirliği yapmayacağına inanıyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica