Genel

Rize Kalesi’nin yaya yolunda ikinci etap

Rize Kalesi’nde kısa bir süre önce başlatılan yaya yolu merdiven restorasyon çalışması kapsamında 1. Etap’ın tamamlanmasının ardından sıra merdivenin şehir merkezine bağlanan kısmına geldi.

RİZE (İGFA) – Rize Belediyesi tarafından Rize Kalesi’nin tarihi dokusu dikkate alınarak yürütülen çalışma kapsamında daha önce dar ve bozuk zeminden oluşan kale merdiveni genişletilerek kara taştan yeniden yapılıyor.

Kale Cami yanından, şehir merkezi kale simit fırını önüne bağlantısı olan eski yaya yolu güzergahı boyunca devam eden yenileme çalışmaları kapsamında kalan kısımda 2. Etap alt yapı çalışmaları tamamlandı. Yağmur suyu hattı döşenen yaya yolu, işinde ehil ustaların gayretli çalışmalarıyla kara taş döşenerek Rize Kalesi’ne uyum sağlayan bir görünüme kavuşuyor.

Araç yoluna alternatif olarak bilinen ancak eski oluşu dolayısıyla vatandaşların çok kullanmadığı yaya yolunun yenileme çalışmaları tamamlanmasıyla birlikte Rize Kalesi’ne çıkacak olan vatandaşlar tarafından aktif kullanılması bekleniyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica