Genel

Rusya hava sahasını açmasaydı insansız hava aracı bile uçuramazdık

Rusya hava sahasını açmasaydı insansız hava aracı bile uçuramazdık Cumhurbaşkanlığı başdanışmanı İlnur Çevik, Türkiye’nin Fırat Kalkanı operasyonu ve Zeytin Dalı Harekatını Rusya’nın desteği sayesinde yaptığını söyledi. Çevik “Rusya hava sahasını açmasaydı bırakın El Bab’a ve Afrin’e girmeyi, insansız hava aracı bile uçuramazdık” dedi. Rusya hava sahasını açmasaydı insansız hava aracı bile uçuramazdık detaylar haberimizde…

Rusya hava sahasını açmasaydı insansız hava aracı bile uçuramazdık

“Rusya’nın sayesinde…”

Türkiye’nin son dönemde ABD ve Rusya ile ilişkilerini yorumlayan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İlnur Çevik, Suriye’de El Bab ve Afrin’e yönelik Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatının Rusya’nın desteği sayesinde yapıldığını söyledi.

“Rusya’ya benim kişisel notum 10 üzerinden 10 olur”

Rusya ile Türkiye arasında son dönemde yaşanan yakınlaşma hakkında konuşan Çevik, “Rusya son dönemde Cumhurbaşkanımıza kendini ispatlıyor. İyi bir performans da gösterdi. Benim kişisel notum 10 üzerinden 10 olur” dedi.

“…bırakın El Bab’a, Afrin’e girmeyi…”

Fırat Kalkanı ve Afrin operasyonlarının Rusya’nın desteği sayesinde yapıldığını söyleyen Başdanışman Çevik, “Rusya hava sahasını açmasaydı bırakın El Bab’a, Afrin’e girmeyi insansız hava aracı bile kaldıramazdık” diye konuştu.

“Benim aile şirketim orada inşaat yaptı”

İlnur Çevik, CNNTürk kanalında Hakan Çelik’in “Irak ve Suriye ile aramız çok iyi değil. Hatta Suriye liderinin gitmesini istedik. Buna rağmen oranın yeniden inşasında ihaleler alabilir miyiz?” sorusu üzerine “Türkiye’nin inşaat kalitesi hiç bir yerde yok ve bu ülkelerin yanı başında. Benim aile şirketim orada inşaat yaptı. Süleymaniye Havaalanını biz yaptık. Onların istediği kalitede çimento, demir, inşaat malzemesi sadece Türkiye’de var. Irak, Musul yeniden inşa edilecek. Musul’un imarını Gaziantep mi yapar Washington mu? Tabii ki Gaziantep yapar” dedi.

“Amerika eğreti oturuyor”

Çevik, “Suriye’de çözüm olunca, rejimin bir numara olacağını kim diyor? Kaldı ki Türkiye Afrin’de yaratılan harika olay -bunda Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük dehası var- bu uzun vadede bizi masaya koydu. Suriye’de kim var masada. Rusya var, Suriye var, Türkiye var. Amerika eğreti oturuyor. Amerika bir bacağı kırılmış sandalyede oturuyor. YPG-PYD bir bacağı kırılmış sandalyedir” diye konuştu.

“Türkiye büyük pastayı alacak mı?”

Hakan Çelik, “İnşa sürecinde Türkiye, Suriye ve Irak’tan büyük pastayı alacak mı?” diye sordu.

Başdanışman Çevik bu soruya şöyle yanıt verdi:

“Orada iki büyük kazancımız var”

“Tabi. Biz zamanında Irak’ta olsaydık çok daha fazla söz sahibi olacaktık. Suriye’de biz daha güçlüyüz. Her şeyimizle oradayız. Orada iki büyük kazancımız var. Mehmetçiğimizin büyük kahramanlığı ve özverisi iki tane önemli olay yaptı. Bir bizi Suriye’ye güçlü bir şekilde sokarak, geleceğimizi kurtardılar. Allah razı olsun şehitlerimiz ve gazilerimiz. Ama bakın 56 tane şehidimiz var. Şimdi arttı 2 tane daha girdi. Bu şehitlerimiz, 50 küsur şehit var, eğer biz o şehitleri vermeseydik, Afrin’e girmeseydik, PKK’nın oradaki varlığı belki ileride bize Türkiye içinde 1000 şehide mal olacaktı. Onların kendilerini feda etmeleri, belki 1000 kişiyi belki daha fazlasını kurtardı. Ben çok gururluyum.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica