Genel

Rusya S-400 Füzelerinin teslimatı için Türkiye’ye tarih verdi

Rusya S-400 Füzelerinin teslimatı için Türkiye’ye tarih verdi Rusya’dan Türkiye’ye S-400 füze savunma sisteminin teslimatının yapılmasına ilişkin tarih de içeren bir açıklama geldi. Rusya S-400 Füzelerinin teslimatı için Türkiye’ye tarih verdi detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Rusya S-400 Füzelerinin teslimatı için Türkiye’ye tarih verdi

2019 da teslimat hayata geçirilecek…

Rusya’nın devlet askeri ihracat şirketi Rosoboronexport‘un yöneticisi Aleksandr Miheyev, Türkiye’ye S-400 füze savunma sisteminin teslimatının yapılmasını öngören anlaşmanın planlandığı gibi 2019’da hayata geçirileceğini söyledi.

S-400 hakkında bilinmesi gerekenler

Türkiye ve Rusya arasındaki anlaşmanın ardından S-400 füzeleri gündemin en çok merak edilen konularından biri haline geldi. Peki S-400 füzesi nedir, özellikleri nelerdir? İşte detaylar…

“400 Kilometrelik menzile sahip bir savunma sisteminin bir parçası”

Yaklaşık 400 kilometrelik menzile sahip olan S-400 füze savunma sistemi, karadan havaya ateşlenebiliyor ve düşman uçaklarının vurularak düşürülmesinde kullanılıyor.

“Orta ve uzun menzilde aynı anda kullanılabiliyor”

S-400’ün kullandığı füzeler kısa, orta ve uzun menzillerde aynı anda kullanılabilen değişik füzelere sahiptir. S-400 sistemlerini kendisini benzerlerinden ayıran en önemli özelliği, uzun menzili.

“Hedefe kilitlenme yeteneği mevcut”

S-400 füze sisteminde komuta merkezi aynı anda 6 bataryaya komut verebiliyor ve her batarya 12 fırlatma aracına komuta eden bir 96L6 radara sahip. Bu radarlar hayalet uçak olarak tabir edilen hedefleri izleme ve bu hedeflere kilitlenme yeteneğine sahiptir.

“Çok fazla hedefi aynı anda takip edebiliyor”

S-400’ün önemli özellikleri arasında çok fazla hedefi aynı anda takip edebiliyor ve gelişmiş elektronik karşı tedbirlere sahip.

“Hayalet uçakları takip eden yeteneği var”

S-400’de kullanılan radarlar hayalet uçak olarak tabir ettiğimiz hedefleri dahi takip edebilme yeteneğine sahiptir. S-400 füzeleri için şu ana kadar pek çok devlet ilgi göstermiş fakat yabancı bir ülkeye satış gerçekleşmemişti.

“Bu savunma sistemini kullanan NATO ülkesi yok”

Şu anda elinde S-400 füze savunma sistemi olan NATO üyesi bulunmuyor. Ancak Yunanistan’ın elinde bir önceki versiyonu olan yine Rus yapımı S-300 füzeleri var. Yunanistan, bu füzeleri NATO üyesi olmayan Güney Kıbrıs’tan satın aldı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica