Genel

Rusya’da ‘renkli devrim’ adıyla yapılacak darbe hazırlığı iddiası

Rusya’da ‘renkli devrim’ adıyla yapılacak darbe hazırlığı iddiası Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi, Batı’nın Rus gençliğini kullanarak Rusya’da “renkli devrim” hazırlama ihtimalini ele aldı. Rusya’da ‘renkli devrim’ adıyla yapılacak darbe hazırlığı iddiası detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Rusya’da ‘renkli devrim’ adıyla yapılacak darbe hazırlığı iddiası

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi, Batı’nın Rus gençliğini kullanarak Rusya’da “renkli devrim” hazırlama ihtimalini ele aldı. Federasyon Konseyi Egemenliğin Korunması Komisyonu üyesi senatörlere göre 10-15 yıl içerisinde darbe girişimi olasılığı söz konusu.

2018 Ocak ayında rapor devlet yetkililerine sunulacak

Türkrus sitesinde yer alan habere göre; komisyon, Rusya’nın iç işlerine müdahale konulu bir rapor hazırlayıp 2018 Ocak ayında bu raporu devlet yetkililerine sunacak. Komisyon başkanı Andrey Klimov raporun bazı bölümlerinin gizli kalacağını ve medyaya açıklanmayacağını söyledi.

“yabancı devletlerin ve uluslarası organizasyonların Rusya’nın politik, ekonomik, kültürel ve beşeri hayatına müdahalelerinin izlenmesi”

Egemenliğin Korunması Komisyonu 2017 Haziranında kurulmuştu. Amacını “yabancı devletlerin ve uluslarası organizasyonların Rusya’nın politik, ekonomik, kültürel ve beşeri hayatına müdahalelerinin izlenmesi” olarak tanımlayan komisyonun on senatör üyesi bulunuyor.

Batılı ülkeler Rusya’nın etnik ve dini farklılıklarını kışkırtmak niyetinde

RBC gazetesinin komisyon içinden kaynaklara dayandırdığı habere göre, raporun kapalı kısmında Batılı ülkelerin Rusya’nın etnik ve dini farklılıklarını kışkırtmak niyetinde olduğu vurgulanıyor. Rapor ayrıca Batılı ülkelerinin Rusya gençliğini kullanmayı planladığı yönünde endişelere yer veriyor.

2000-2018 yılları arasında Rusya’nın iç işlerine müdahale girişiminde bulunan yabancı kişi ve kuruluşların bir liste oluşturulacak

Rapor ayrıca senatörlerin bir “Kara Kitap” hazırlayarak, 2000-2018 yılları arasında Rusya’nın iç işlerine müdahale girişiminde bulunan yabancı kişi ve kuruluşların bir liste oluşturulacağını haber veriyor.

Yabancı müdahalelere karşı bir dizi yeni yasa

İlerisi için senatörler “Rusya’nın iç işlerine müdahale” kavramını yasal zeminde ele almak ve yabancı müdahalelere karşı bir dizi yeni yasa hazırlamak niyetinde.

Batılı ülkelere karşı duyulan güvensizlik

RBC’nın ulaştığı düşünce kuruluşu temsilcileri senatörlerin önerilerini aşırı buluyor. Temsilciler son yıllarda Batılı ülkelere karşı duyulan güvensizlik nedeniyle Rusya’da USAID benzeri hemen hiç yabancı devlet programı kalmadığından şikayetçi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica