Siyaset

Saadet partisinin CHP ziyareti

Saadet partisinin CHP ziyareti Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Saadet partisinin CHP ziyareti detaylar haberimizde…

Saadet partisinin CHP ziyareti

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından iki lider ortak basın açıklaması yaptı.

“Ziyaret uyum yasalarıyla ilgili”

Karamollaoğlu, dün düzenledikleri basın toplantısında uyum yasalarıyla ilgili görüşlerini kamuoyuyla paylaştıklarını anımsatarak, “Bugün de bu konuyu, bütün siyasi parti liderlerinden ilk olarak CHP’ye takdim etmek için buraya geldik. Bu bizim için bir görev çünkü Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu bizi daha önceden ziyaret etmişti, bir de iade-i ziyaret borcumuz vardı, onu da yerine getirdik. Uyum yasalarıyla ilgili konuyu kısa da olsa bir kitapçık halinde kendilerine takdim ettik. Uyum yasalarının aslında referandumdan 6 ay sonrasına kadar, hukuken çıkması icap ederken, epeyce gecikti. Bu gecikme de belki bize bir fırsat vermiş oldu” dedi.

Karamollaoğlu, Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarına kendilerine gösterdiği misafirperverlik nedeniyle de teşekkür etti.

“Bu tür ziyaretler demokrasimizin kalitesi açısından son derece değerli”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da Karamollaoğlu’nun uyum yasaları hakkındaki düşüncelerini aktardığını ve yaptıkları çalışmayı kendilerine verdiğini belirterek, “Ayrıca Türkiye’nin sorunlarını görüşme ve tartışma imkanımız oldu. Bu tür ziyaretleri, demokrasimizin kalitesi açısından, sorunların tartışılması ve değişik görüşlerin karşılıklı taraflara aktarılması açısından son derece değerli ve yararlı görüyoruz. Sayın Genel Başkana ve arkadaşlarına yürekten teşekkür ediyorum. Bize aktardıkları bilgileri büyük bir dikkatle inceleyeceğiz ve elbette ki düşüncelerimizi de ilk fırsatta aktaracağız” dedi.

“Baraj kaldırılsın, cumhurbaşkanlığı için gerekli 100 bin imza şeffaf olsun”

Saadet Partisi’nce hazırlanan “Adil Sistem, Adil Seçim” adlı 20 sayfalık kitapçıkta, “Yüzde 10 seçim barajının tamamen kaldırılması, hazine yardımının bütün partilere ve hakça yapılması, partiler arası işbirliği imkanının oluşturulması, basın yayın kuruluşlarının tarafsızlığının temin edilmesi, cumhurbaşkanı adayı göstermek için gerekli 100 bin imzanın şeffaf ve kolay olması, Melis’te grubu olan partilerin dışında Meclis’te temsil edilen diğer siyasi partilere de söz hakkı tanınması, torba kanun uygulamasının kaldırılması, TBMM’de siyasi etik komisyonu kurulması, parlamentodaki makamların siyasi partilere güçleri oranında dağıtılması, kürsü dokunulmazlığının önündeki engellerin kaldırılması” isteniyor.

“Diğer siyasi partilerden randevu istendi”

Karamollaoğlu, partisinin uyum yasaları değişiklik tekliflerini diğer siyasi partilere de iletmek üzere liderlerden randevu istedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica