Sağlık

Sağlığın Dönüştüren Kadınları Mezun Oldu

Sağlığın Dönüştüren Kadınları Mezun Oldu

Santa Farma ve Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) ‘’Sağlığın Dönüştüren Kadınları” projesi kapsamında, üniversitelerde ve meslek yüksekokullarında Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik ve Bilişim Teknolojileri bölümlerinin son sınıflarında okuyan veya yeni mezun olmuş 100 genç kadına, ücretsiz Pazarlama ve Satış Teknolojileri, İş Analistliği ve Gamification (Oyunlaştırma) eğitimleri verdi. 100 genç kadın eğitimler sonrasında programdan mezun olmaya hak kazandı.

Teknolojide Kadın Derneği tarafından verilen eğitimlerle dört eğitim sınıfından mezun olan 100 genç kadına sağlık sektöründe staj ve istihdamda öncelik imkanı yaratıldı.

“İLAÇ SEKTÖRÜNE DAHA DONANIMLI VE DAHA GÜÇLÜ KADINLAR HAZIRLIYORUZ”

Santa Farma İlaç Stratejik Planlama ve Operasyon Başkan Yardımcısı Sami Kiresepi, “Hepimizin bildiği gibi küreselleşme, iklim değişikliği, demografik değişimler, teknolojik gelişme ve dijital dönüşüm tüm ülkelerin sosyo ekonomik alt yapılarını etkilemekte ve değiştirmektedir. Bu değişimden iş dünyası da payını almakta ve bugüne kadar doğru bilinen uygulamalar dönüşüme uğramaktadır. İş dünyasının ve eğitim kurumlarının, hızını sürekli arttıran teknolojik gelişmelere ve dijital dönüşümlere ayak uydurmaları giderek zorlaşmaktadır.

Ayrıca Pandemi‘nin, iş dünyasında dijitalleşmeyi ve otomasyonu hızlandırdığı açık bir şekilde görülmüştür. İş dünyası çevik davranarak, sürekliliğini korumak için dijital teknolojinin tüm imkanlarını hızla kullanmak zorunda kalmıştır. Buna rağmen, tüm ülkelerde ciddi boyutlara varan beceri açığı ortaya çıkmaya başlamıştır. Ve bu beceri açığı, şirketlerin ve ekonomilerin büyüme potansiyelini de etkileyen mega trend haline gelmiştir. Dolayısı ile alınan temel mesleki eğitimin yanında, iş başında ve yaşam boyu öğrenme ve teknolojik yetkinlikleri arttırma gerekliliği, iş hayatının gündeminde önemli bir yere oturmuştur. İş dünyasındaki bu gibi eğilimler kadın çalışanları da oldukça fazla etkilemektedir. Kendi bünyemizde müdür ve üstü kadın yönetici oranını %50 ‘ye çıkarmayı başarmış bir şirketiz. Ve bu konuda öncülük yapmayı toplumsal sorumluluk olarak benimsemekten gurur duymaktayız.

Ülkemizde ve ilaç sektöründe kadın istihdamının ve kadın yönetici oranının yükselmesine katkıda bulunan bu ve benzeri projelere liderlik etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Teknolojide Kadın Derneği’ne işbirlikleri için teşekkür ederiz. Eğitimlere katılanlara da iş hayatlarında başarılar dileriz” dedi.

Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney, “Pandemi dönemi, sağlık alanında üreten ve öncü insanların yüksek bir öneme sahip olduğunu tüm dünyaya göstermiş oldu. Türkiye de bu alanda çok büyük bir potansiyele sahip. Türkiye’de sağlık alanında özellikle kadınların teknolojide uzmanlaşarak robotik süreçlerde ve ar-ge faaliyetlerinde çok büyük bir güç yaratacağına ülke ve sektör olarak inanıyoruz. Siber güvenlik alanında her yıl Verizon tarafından yayımlanan Data Breach Investigations Report 2021’de veri ihlali konusunda yaşanan artışı net şekilde ortaya koyuyor. Ve 2019’a kıyasla veri ihlallerindeki en önemli artışın sağlık alanında yaşandığını ortaya koyuyor. %71’lik çok ciddi bir artışın yaşandığı sektörün sıkça karşılaştığı siber güvenlik zorluklarını düşünürsek şirketlerin siber güvenlik, robotik süreçler gibi teknik konularda güçlü olması ekonomik açıdan ülkemizin sağlık turizmini ve sağlık ihracatını önemli ölçüde etkileyecektir. Ayrıca teknolojide güçlenen kadınlar ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasına çok önemli bir ekonomik güç katacaktır.

Bu nedenle Santa Farma İlaç gibi güçlü bir sağlık kuruluşunun liderliğinde Teknolojide Kadın Derneği olarak sağlıkta ve teknolojide uzman kadınlar yetiştirmek üzere yola çıktık. Çok başarılı bir eğitim döneminden sonra da ilk mezunlarımızı verdik. Mezunlarımızın bu alanda rol model ve etkili olacaklarına inancımız sonsuz. Çalışmalarımızı aynı heyecanla ve aynı güçle devam ettirmeyi arzu ediyoruz. Teknolojide Kadın Derneği olarak bu ilkeler doğrultusunda çalışmalarımızı ve Santa Farma İlaç’ın öncüsü olduğu bu önemli projeyi azimle, heyecanla ve güçle sürdüreceğiz. Mezun olan 100 kadını tebrik ediyor, bu alanda insan kaynağına yapılacak olan yatırımların artmasını temenni ediyoruz” dedi.

Santa Farma İlaç hakkında:

Türkiye’nin en köklü ilaç firmaları arasında bulunan ve 2019 yılında 75. yılını kutlayan Santa Farma, 1944 yılında Farma Laboratuvarı olarak haşere ilacı, öksürük tabletleri ve şurubu gibi basit ama kullanım sahası geniş ilaçlarla sektöre adım attı. 1946 yılında Santa Laboratuvarı ile birleşme sonucu bugünkü Santa Farma‘nın temelleri atılmış oldu. 1953 yılında üretim tesisi kurma kararı alındı. 1954 yılında Santa Farma İlaç Fabrikası Kollektif Şirketi, 1973 yılında ise Santa Farma İlaç Sanayi A.Ş. kuruldu. Santa Farma, 10 ayrı terapötik kategoride ve bu kategorilerin altında 50 ayrı pazarda toplam 73 ürünle faaliyet gösteriyor. Söz konusu terapötik kategoriler, Dermatoloji, Sindirim Sistemi ve Metabolizma, Gastroenteroloji ve Enfeksiyon, Hematoloji, Kardiyovasküler Sistem, Kas&İskelet Sistemi, Radyoloji, Sinir Sistemi (MSS), Solunum Sistemi, Ürogenital Sistemi olarak sıralanıyor. Şirketin GEBKİM OSB’deki üretim tesisi, 44.000 m2 kapalı alanda, yıllık 150 milyon kutu üretim kapasitesi ile çalışıyor. Daha detaylı bilgi almak için www.santafarma.com.tr web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) Hakkında

Teknolojide Kadın Derneği kuruluş çalışmalarına 360+ Media Interactive Technologies Ajans Başkanı Zehra Öney’in liderliğinde 2017 yılında başlandı. 2017-2019 yılları arasında teknoloji alanında ihtiyaç duyulacak insan kaynağının yetiştirilmesi hedefiyle araştırmalar ve ön çalışmalar tamamlandı ve Derneğimiz 31 Ocak 2019 tarihinde Zehra Öney’in Kurucu Başkanlığı’nda 75 kurucu kurum ve birey ile kuruldu. Kısa bir zaman diliminde 160’a aşkın üye sayısına ulaşan derneğimiz 3 Mayıs 2019 tarihinde ilk genel kurulunu, 28 Haziran 2022 tarihinde 2. Olağan Genel Kurulu’nu yaparak yönetim organlarını belirledi ve faaliyetlerine devam etmektedir. Teknolojide Kadın Derneği’nin ana amacı; bireylerin kendi potansiyellerini keşfetmelerini sağlamak; nitelikli, uzman, üretken ve özgüveni yüksek teknolojide uzman insanları yetiştirip, iş dünyasına kazandırmak. Teknolojide insan çeşitliliğini sağlamak için sayıca az olan ve kariyer yapma noktasında motivasyonu düşük kadınların uzmanlaştırılıp, güçlendirilerek bu alanda yer almalarını sağlamak hedefindedir. Daha detaylı bilgi almak için https://www.teknolojidekadin.org web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica