Kültür-Sanat-Tarih

Sakarya’da Yağcıbedir el dokuma halıları istihdamı artıracak

Sakarya Büyükşehir Belediyesi 3 bin yıllık kültür Yağcıbedir el dokuma halısını dokumaya
devam ediyor. Başkan Yüce, “Arifiye’de yeni bir kooperatif kurarak hem istihdama katkı
sağlayacağız hem de üretime destek olacağız” dedi.

SAKARYA (İGFA)- Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Çaybaşı Fuadiye Mahalle Muhtarı Ayhan İnan ve beraberindekileri makamında ağırladı.
Sındırgı İlçesi ile kurulan kardeş şehir ilişkilerinin ardından Yağcıbedir el dokuma halılarının üretimine Sakarya’da başladı. 10 kişilik özel ekip Sındırgı’da işin inceliklerini dair eğitim aldı. Başkan Yüce, şehir genelinde üretimin ve istihdamın artması adına Arifiye’de yeni bir kooperatif kurulacağını ve bu sayede Çaybaşı Fuadiyeli kadınların hem tarihe sahip çıkacaklarını hem de iş sahibi olacaklarını ifade etti.

Kadın kooperatifi marifeti ile Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde kurulan Yağcıbedir halısı üretim atölyesi çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Başkan Ekrem Yüce, “3 bin yıllık tarihi bir kültüre sahip çıkıyoruz. Çaybaşı Fuadiye’den gelen hanım kardeşlerimiz Yağcıbedir el dokuma halısını örmek istediklerini muhtarımız öncülüğünde benimle paylaştılar. Bizler de Arifiye’de yeni bir kooperatif kurarak hem istihdama katkı sağlayacağız hem de üretime destek olacağız. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica