Bilim-Teknoloji

Sanal Gerçeklik Gözlükleri nedir ve nasıl kullanılır?

Sanal Gerçeklik Gözlükleri nedir ve nasıl kullanılır … Teknoloji; günden güne hayatımızın her alanında yer almaya başladı. Avuç içi ile para çekmek, üç boyutlu yazıcılar, çeviri yapabilen kulaklıklar, yapay zeka ve tabii son dönemde sıkça duyduğumuz sanal gerçeklik gözlükleri. detaylar haberimizde…

Sanal Gerçeklik Gözlükleri nedir ve nasıl kullanılır

Teknoloji doğru bir biçimde ve doğru yerde kullanıldığında hayatımızı kolaylaştırdığı bir gerçektir. Peki, VR (virtual reality) gözlük olarak ta bilinen sanal gerçeklik gözlükleri nasıl kullanılır?

Sanal gerçeklik gözlüğü nedir?

Sanal gerçeklik gözlüğü; kullanıcının vizyonunu, bazen de dokunuşunu etkileşime geçirecek ve hem dünyayı hem de bulunduğu ortamı daha iyi kavramasını sağlayacak gözlük türüdür.

Sanal gerçeklik gözlükleri hangi cihazlarla uyumludur?

Sanal gerçeklik gözlükleri; her ne kadar pek çok kişi tarafından beğeniliyor ve merak ediliyor olsa da maalesef her telefonla uyum sağlamıyor. Sanal gerçeklik gözlüklerinden en iyi verimi alabilmek için, kullanılan telefonların boyutlarının 3 ya da 3.5 inç olması gerekir. Ayrıca çok büyük telefonlarda da uyum sağlamadığını unutmayın.

Sanal gerçeklik gözlükleri nasıl kullanılır?

Sanal gerçeklik gözlüklerinin en sık kullanıldığı alanlar bilgisayar oyunlarıdır. Bu gözlüklerin oyun sırasında kullanılmasının en büyük nedenlerinin başında, hem size hem de oynadığınız oyuna gerçeklik hissi vererek, kendinizi oyunun kahramanlarıyla birlikteymiş gibi hissetmenizi sağlamasıdır. Ayrıca Google Earth gibi yerinizden kalkmadan, bilgisayar başında istediğiniz herhangi bir yeri gezmek amacıyla da kullanılabilir. Bu da yine gerçeklik hissi vermesi istendiği içindir.

Sanal gerçeklik gözlüğü çeşitleri…

Piyasada üç farklı model sanal gerçeklik gözlüğü bulunuyor. Bu modeller; Google Cardboard, Plastik VR gözlükler ve markaların kendi ürettiği gözlüklerdir.

Google Cardboard modeli; piyasada ki en uygun fiyatlı sanal gerçeklik gözlüklerinden birisidir. Bu deneyimi ilk kez yaşayacak olanların rahatça temin edebileceği bir modeldir.

Plastik VR gözlükler; karton gözlükleri basit bulan ve tercih etmeyenler için alternatif olan bir gözlük modelidir. Üzerinde buton yer alır. Üçüncü model ise; markaların kendi bünyesinde üretmiş olduğu sanal gerçeklik gözlükleridir. Örneğin; Samsung, HTC, LG gibi büyük firmaların ürettiği gözlükler.

Sanal gerçeklik gözlükleri alırken nelere dikkat edilmeli?

1) Sanal gerçeklik gözlüğü alırken; ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta, görme alanıdır. Gözlüğü taktığınızda görme alanı dar ve kenarlarda boşluk varsa size pek fazla verim sağlamayacaktır. Bu nedenle gözlük alırken görme alanına dikkat edin.
2) Telefonlarda da rahatlıkla kullanılabilmesi için; kulaklık ve USB girişlerinin açık olmasına dikkat edilmeli.
3) Telefonun ekran boyutlarına uygunluğuna dikkat edilmeli.
4) Eğer ürünü internet üzerinden alacaksanız; kullanıcı yorumlarını da dikkate alarak ürün seçmeye çalışın.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica